Foto: Rýže setá
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 30 cm
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Popis

Rýže setá je jednoletá bylina s oblými stébly, dorůstajícími do výšky jednoho metru. Stébla jsou přímá, lysá, olistěná. Listy ploché, až 600x15mm, na krajích drsné, s dlouhými pochvami. Lata dosahuje až 300mm, je úzká, po odkvětu převislá, klásky jsou silně z boku zmáčknuté, plevy okrouhlé, bezkvěté pluchy jednožilné, obyčejně dvě, kratší než plucha s květem, která bývá přitiskle chlupatá, až osinatá. Obilky jsou zploštělé, červenohnědě okoralé.

Čeleď:
Poaceae - lipnicovité

Původ:
Rýže pochází z Asie. V letech 1950 až 1954 se pokusně pěstovala v Podunají.

Pěstování:
Rýže vyžaduje hlavně v počátku svého růstu velmi vydatnou vláhu.

Sklizeň:
Předmětem farmaceutického využití je rýžový škrob. Neloupaná rýže může být významnou složkou léčebné výživy.

Použití:
Hlavní účinnou složkou škrobu jsou polysacharidy. Rýže sama obsahuje vitamíny skupiny B s řadu mikroelementů, hlavně fosfor, draslík a hořčík, ale i malé množství selenu.
Neloupaná rýže při pravidelné konzumaci mírně snižuje krevní tlak, ale pouze u hypertoniků. Stabilizuje krevní cukr, ale je proto velmi vhodnou potravinou pro diabetiky. Snižuje obsah cholesterolu v krvi. Působí profylakticky, ale také léčebně proti kalciovým ledvinným kaménkům.
Při pravidelné konzumaci rýže se zlepšuje stav nemocných, trpících lupenkou. Osolený odvar z loupané rýže staví průjem a je vhodný při kataru žaludku a střev, kdy se podává ústy nebo formou klyzmatu. Tento odvar je také výborný při vysokých teplotách a nejrůznějších tělesných zánětech.
Škrob má ochranný vliv na sliznice trávícího ústrojí, ovlivňuje transport léčivých látek v trávícím systému a jejich rovnoměrné vstřebávání. Při zevní aplikaci dominuje schopnost škrobu absorbovat vodu a kožní maz, čímž zmírňuje dráždivost pokožky a zlepšuje její vysušování.
S ohledem na to, že rýže je osvědčená potravina, není předepsáno dávkování. Při podávání rýže nejsou známy žádné nežádoucí účinky, jen případné přejídání se touto potravinou by mohlo způsobit přetížení metabolismu, nebo vézt k prohloubení obezity.
V homeopatické praxi se rýže neužívá. Brahmáni nosí rýži na krku v plátěných sáčcích, jako amulet a ochranu proti zlu. Při svatbách házejí Asiaté na novomanžele hrst rýže jako symbol plodnosti, aby měli hodně dětí. Džbánek s rýží, postavený na zápraží, údajně ochraňuje dům.
Nové fotografie rostlin