Zpět na seznam

Aporocactus flagelliformis

Aporocactus flagelliformis

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Aporocactus flagelliformis patří mezi severoamerické kaktusy. Od roku 1690 je v Evropě znám jako pokojová rostlina. C. Linné ho pojmenoval podle dlouhých tenkých stonků, flagelliformis = bičovitý. Je to epifyt, který roste na více místech mexické náhorní plošiny. Tělo tvoří převislé 1 až 2cm silné šlahounovité stonky, dlouhé až 1,5m. Má krátké, tence jehlovité trny, v areole je jich 10 až 15, jsou zlatožluté nebo červenohnědé, někdy hnědé. Zygomorfní květy jsou tmavorůžové, až 8cm dlouhé a v přírodě obstarávají jejich opylování kolibříci. V kultuře vykvétají na jaře a zůstanou otevřeny asi 4 dny. Tento apifyt upoutá pozornost především v době květu, kdy mohou silnější trsy bohatě kvést. Právě proto byl často křížen pro ještě větší a pestřejší květy. Křížením se zástupci rodu Epiphyllum vznikly hybridy Apoprophyllum nebo překrásně kvetoucí Helioaporus, který vznikl křížením druhů Aporocactus flagelliformis a Heliocereus speciosus, který roste poblíž hlavního města Mexika ve skalnatém terénu. Má až 1m dlouhé šlahounovité výhony opírající se o balvany nebo visících ze skalních bloků. Někdy také roste v korunách stromů jako epifyt. Květy má až 15cm dlouhé, široce otevřené, karmínově červené s opalizujícím leskem.
Kromě tohoto druhu bylo popsáno ještě několik dalších z tohoto rodu. Liší se pouze kvantitativními znaky, je tedy lépe je uvádět jako variety nebo formy.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Tento kaktus pochází z Mexika.

Pěstování:
Aporokaktusy jsou nenáročné rostliny, rychle se rozrůstají a bohatě kvetou. Rostou v korunách stromů, kam téměř nedopadají přímé sluneční paprsky, a proto v kultuře špatně snášejí intenzivní oslunění. Nejlépe jim vyhovují stinné kouty ve skleníku nebo na zasklené verandě, dobře porostou také za okny mezi jinými pokojovými květinami, nebo v letních měsících na zahradě.
Aporocactus flagelliformis vyžaduje lehký a vzdušný substrát, složený ze stejných dílů výživné zeminy, písku a rašeliny, chladnější přezimování při teplotách 6 až 15 stupňů se silně omezenou zálivkou. V zimě ho necháme na světle, protože brzy z jara nasazuje květy.

Množení:
Kaktusy množíme semeny nebo vegetativně - zakořeňováním. Lze také množit roubováním odnoží a řízků. Nejjednodušší je množení vegetativní.
Nové fotografie rostlin