Zpět na seznam

Zimolez obecný

Lonicera caprifolium

Detail
Kategorie Pnoucí
Výška rostliny do 6 m
Barvy rostliny bílá, Nažloutlá
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vejčité, vstřícné
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, vápenité půdy, nenáročné
Použití rostliny popínavá rostlina
Použitelné části rostliny květ
Popis

Zimolez obecný je popínavá rostlina, až 6m vysoká. Má vstřícné, eliptické, celokrajné listy, horní pár listů je při základu terčovitě srostlý. Z horních listových terčů vyrůstají od května do července květy, uspořádané většinou po šesti v přeslenech, jsou nažloutlé až bílé, často s červenavým nádechem, hluboce rozeklané. Plody jsou třešňově červené bobule ve velikosti hrášku, zrají od srpna do září.
Zimolez pýřitý (Lonicera xylosterum) je keř vysoký až 3m. Má leskle červené bobule v typických párech.
Zimolez japonský (Lonicera japonica) je popínavou rostlinou jako zimolez obecný.
Zimolez dostal latinské jméno po frankfurtském lékaři a botanikovi A. Lonitzerovi, který žil v 16. století. Plody zimolezu obecného se dříve používaly jako prostředek proti horečce. Pro silnou vůni, která vyniká večer při otevření květů, byl zimolez oblíbený pro milostná loubí- květy lákají noční lišaje, kteří v květech nacházejí mnoho nektaru.
Podobný zimolezu obecnému je zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum). Odlišuje se tím, že nemá terčovitě srostlé horní páry listů.

Čeleď:
zimolezovité

Původ:
Zimolez obecný je původem v jižní Evropě. Je to oblíbená zahradní rostlina, která často zplaňuje.

Použitelné části:
V Bachově terapii se používají květy, v homeopatii čerstvé zralé plody zimolezu pýřitého. Čínská medicína používá poupata zimolezu japonského. Květy obsahují saponiny, tanin, silice. Bobule obsahují stopy monoterpenových alkaloidů, xylostein, sekoiridoidy, triterpenové saponiny a málo glykosidů, které uvolňují kyselinu kyanovodíkovou.

Sběr:
Rostlina není vhodná ke sběru pro domácí přípravu.

Pěstování:
Zimolez roste v listnatých lesích, na okrajích lesů, v křovinách, v parcích. Je to vápnomilná rostlina. Vysazuje se k ozelenění pergol a spodku kmenů starších stromů v zahradách a parcích.

Použití:
Bachova terapie ordinuje květy lidem, kteří se nevypořádali s minulostí a nemohou se od ní odpoutat, žít opět v přítomnosti. Terapie má také pomáhat v případě, kdy je obtížné rozloučit se s věcmi, které se staly nepotřebnými.
Homeopatie používá zimolez proti nespavosti a křečím, čínská medicína ji používá k léčbě akutního revmatismu kloubů, při příušnicích a při žloutence, nálev z květů při vředech a bolestivých zánětech, při horečce, při infekci střev a močových cest, při zánětu spojivky.
Zimolez obecný, pýřitý i japonský jsou jedovaté. Po požití většího množství bobulí následuje nevolnost, zvracení, bolesti břicha, rozčilení, červenání obličeje, rozšíření zorniček, krvavý průjem. Starší literární údaje uvádějí také křeče, poruchy srdečního rytmu a ochrnutí dýchání, ve vážných případech se smrtelnými následky.
Nové fotografie rostlin