Zpět na seznam

Aktinidie kolomikta

Actinidia kolomikta

Detail
Kategorie Ovíjivé
Výška rostliny od 2 m do 4 m
Barvy rostliny bílá, žlutobílá
Barvy listů zelená, žlutozelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny popínavá rostlina, střešní zahrady
Popis

Aktinidie kolomikta je ze všech u nás pěstovaných aktinidií nejotužilejším druhem. Je to pomalu rostoucí ovíjivá liána, dorůstající v našich podmínkách výšky 2 -4m. Listy jsou nedělené, tmavě zelené, s široce vejčitými listy, dlouhými 13 -20cm, v létě jsou zelené a na podzim žluté. Ve své domovině může dorůst výšky až 10m, má dobrou krycí schopnost. Květy jsou dvoudomé, drobné, smětanově bílé, zanikají v listech. Kvete v červnu, kdy vytváří květenství miskovitých květů, které se zbarvují dožluta. Samčí rostliny mají listy na špičkách zbarvené růžově nebo bíle, samičí listy celé zelené, tím je tato rostlina zvláštní oproti ostatním druhům rodu. Plody jsou malé, žlutozelené, jsou chutné a mají vysoký obsah vitaminu C.

Čeleď:
Actinidiaceae - aktinidiovité

Původ:
Aktinidie kolomikta pochází z Mandžuska, Koreje a východní Sibiře, roste také v severní Číně. Do Evropy byla dovezena v roce 1855.

Pěstování:
Rostlina vyžadujhe chráněné teplé stanoviště, půdu s kyselejším pH, vlhčí, v období sucha je třeba zavlažovat. Rostlině se daří na jižní expozici, snáší slunce až polostín. Může se pěstovat v atriích, na oporných stěnách, na fasádách, kde potřebuje konstrukci.

Množení:
Množíme výsevem semen ve skleníku nebo ji rozmnožujeme dřevitými odřezky. Také ji můžeme rozmnožovat bylinnými odřezky, které řežeme v červnu nebo červenci. V zimním období ji můžeme rozmnožovat také hřížením.

Choroby, škůdci:
Choroby a škůdce rostlina nemá.

Použití:
Rostlina potřebuje oporu, pergoly nebo konstrukce, na které ji zpočátku vyvazujeme. Rostliny mohou také splývat shora dolů. Na jednu samčí rostlinu je třeba vysadit 3 -4 rostliny samičí. Pokud je rostlina příliš hustá, můžeme ji prořezat v předjaří.
Nové fotografie rostlin