Zpět na seznam

Žebrovice hrbatá

Blechnum gibbum

Detail
Kategorie Kapradiny
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny polostín, vlhko, teplomilná, kyselé půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny nádoby
Popis

Žebrovice hrbatá patří k teplomilným kapradinám. Staré rostliny mohou dorůst do výšky několika metrů a jejich kmen a vrcholová kštice zpeřených listů připomínají palmy.

Jiné stromovitě rostoucí kapradiny nejsou vhodné pro pěstování v bytě a ani tento druh v běžných podmínkách obvykle nevytvoří kmínek. Ale tam, kde je dost místa a tepla, také spodního, a vysoká vlhkost vzduchu, se mohou vyvinout nádherné rostliny.

Blachnum citlivě reaguje na vyschnutí kořenového balu, nedostatečné spodní teplo, suchý vzduch a průvan.

Další mohutnou a rozložitou kapradinou je Phlebodium aureum, které se pozná podle namodralých listů. Je to terestrická kapradina. Roste rychleji než Blechnum gibbum a potřebuje dostatečně velký prostor. Díky nízkým pěstebním nárokům je ideální pokojovou kapradinou, ve velkých prostorech se může pěstovat i v závěsných nádobách.

Čeleď:
Blechnaceae - žebrovicovité

Původ:
Blechnum gibbum pochází z Nové Kaledonie, z tichomořského strova východně od Austrálie, kde roste na vzdušných, čerstvých stanovištích.

Pěstování:
Blechnum vyžaduje polostinné stanoviště. Pěstujeme ho při teplotě, která neklesne pod 18 stupňů. Místo musí být vzdušné, s vysokou vlhkostí vzduchu. Důležité je spodní teplo, špatné je trvalé mokro, průvan, chladno, tvrdá voda a příliš vysoká koncentrace solí v substrátu. Občas je dobré namočit kořeny do vody. Teplo a vlhkost vzduchu by měly být v souladu. Rosíme jen během dne, pokud je teplota v místnosti vyšší. Substrát musí být kyprý, humózní, s pH okolo 5. Do hotových substrátů je dobré přimíchat čistou nevyhnojenou rašelinu.

Kapradiny vypadají dobře ve skupinách nebo v kombinaci s jinými rostlinami. Neumísťujeme je nad topná tělesa, ale nejlépe do koupelny nebo do kuchyně. Zvolený druh musí odpovídat podmínkám stanoviště.

Hnojení:
Přihnojujeme jen v létě a to slabým hnojivým roztokem.

Množení:
Kapradiny mají namísto olistěných výhonů listy, ne jejichž spodní straně se tvoří výtrusnice, které jsou mnohdy považovány za příznak nějaké choroby. Po uzrání se uvolňují hnědavé výtrusy a z nich se vyvinou prvoklíčky, ze kterých po oplození vzniknou mladé rostliny. Kapradiny se tedy nerozmnožují semeny jako vyšší rostliny. Pro laiky je celý postup množení nesnadný.

Choroby, škůdci:
Důsledkem nesprávného pěstování jsou choroby a škůdci. Kapradiny jsou velmi citlivé k různým přípravkům na ochranu rostlin. Proti chorobám a škůdcům je proto nejvhodnější bojovat mechanicky.
Nové fotografie rostlin