Detail
Kategorie |
Kapradiny |
Tvary listů |
zpeřené
|
Typy listů |
listnaté
|
Požadavky rostliny |
polostín, vlhko, teplomilná, kyselé půdy, vysoká vzdušná vlhkost
|
Použití rostliny |
nádoby
|
Popis
Žebrovice hrbatá patří k teplomilným kapradinám. Staré rostliny mohou dorůst do výšky několika metrů a jejich kmen a vrcholová kštice zpeřených listů připomínají palmy.
Jiné stromovitě rostoucí kapradiny nejsou vhodné pro pěstování v bytě a ani tento druh v běžných podmínkách obvykle nevytvoří kmínek. Ale tam, kde je dost místa a tepla, také spodního, a vysoká vlhkost vzduchu, se mohou vyvinout nádherné rostliny.
Blachnum citlivě reaguje na vyschnutí kořenového balu, nedostatečné spodní teplo, suchý vzduch a průvan.
Další mohutnou a rozložitou kapradinou je
Phlebodium aureum, které se pozná podle namodralých listů. Je to terestrická kapradina. Roste rychleji než Blechnum gibbum a potřebuje dostatečně velký prostor. Díky nízkým pěstebním nárokům je ideální pokojovou kapradinou, ve velkých prostorech se může pěstovat i v závěsných nádobách.
Čeleď:Blechnaceae - žebrovicovité
Původ:Blechnum gibbum pochází z Nové Kaledonie, z tichomořského strova východně od Austrálie, kde roste na vzdušných, čerstvých stanovištích.
Pěstování:Blechnum vyžaduje polostinné stanoviště. Pěstujeme ho při teplotě, která neklesne pod 18 stupňů. Místo musí být vzdušné, s vysokou vlhkostí vzduchu. Důležité je spodní teplo, špatné je trvalé mokro, průvan, chladno, tvrdá voda a příliš vysoká koncentrace solí v substrátu. Občas je dobré namočit kořeny do vody. Teplo a vlhkost vzduchu by měly být v souladu. Rosíme jen během dne, pokud je teplota v místnosti vyšší. Substrát musí být kyprý, humózní, s pH okolo 5. Do hotových substrátů je dobré přimíchat čistou nevyhnojenou rašelinu.
Kapradiny vypadají dobře ve skupinách nebo v kombinaci s jinými rostlinami. Neumísťujeme je nad topná tělesa, ale nejlépe do koupelny nebo do kuchyně. Zvolený druh musí odpovídat podmínkám stanoviště.
Hnojení:Přihnojujeme jen v létě a to slabým hnojivým roztokem.
Množení:Kapradiny mají namísto olistěných výhonů listy, ne jejichž spodní straně se tvoří výtrusnice, které jsou mnohdy považovány za příznak nějaké choroby. Po uzrání se uvolňují hnědavé výtrusy a z nich se vyvinou prvoklíčky, ze kterých po oplození vzniknou mladé rostliny. Kapradiny se tedy nerozmnožují semeny jako vyšší rostliny. Pro laiky je celý postup množení nesnadný.
Choroby, škůdci:Důsledkem nesprávného pěstování jsou choroby a škůdci. Kapradiny jsou velmi citlivé k různým přípravkům na ochranu rostlin. Proti chorobám a škůdcům je proto nejvhodnější bojovat mechanicky.