Detail
Kategorie Mechy, lišejníky a kapradiny
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko
Použití rostliny nádoby, skalky
Popis

Známe 600 druhů sleziníků, tropické, subtropické, vhodné k pěstování v interiéru a také zástupce rostoucí v mírném pásmu. Často rostou na skalách nebo zídkách, a jsou rozšířeny až do alpínského stupně.

U nás rostou: sleziník netíkový, sleziník nepravý, sleziník hadcový, sleziník routička zední, sleziník severní, sleziník červený, sleziník zelený.

Všechny tyto druhy jsou tvarově velmi rozmanité. V bytech se pěstují dva zcela odlišné – sleziník hnízdový a sleziník dvojtvarý. Sleziník hnízdový má velké celistvé listy a sleziník dvojtvarý je má mnohokrát členěné. Tvoří se na nich drobné rostlinky. Kupky výtrusnic jsou u tohoto rodu většinou v podlouhlých skupinách po stranách žilek.

Původ:
Asplenium nidus je epifyt tropických deštných lesů Afriky, Asie a Austrálie. Asplenium antiguum pochází z Japonska. Sleziníky rostou na zemi ( terestrické druhy) a jejich domovem je Austrálie, Nový Zéland, ostrov Nortfolk, severní Indie a Maskarény.

Pěstování:
Sleziník hnízdový potřebuje k růstu polostinné až světlé místo a sleziník dvojtvarý polostinné až stinné. Je dobré těmto rostlinám dopřát celoročně pokojovou teplotu, která v zimě může klesnout až na 16 stupňů. Sleziník dvojtvarý snese v zimě teplotu i 12 až 15 stupňů. Rostliny potřebují ke svému růstu vysokou vzdušnou vlhkost, jen Asplenium nidus snese sušší vzduch.

Sleziník dvojtvarý musíme po celý rok hodně zalévat. Rovněž tak sleziník hnízdový, který musíme také dostatečně rosit. Sleziník hnízdový je vhodná rostlina pro epifytní kmeny a mechové sloupky.

Hnojení:
Slabě hnojíme od března do září každých čtrnáct dní.

Přesazování:
Podle potřeby přesazujeme brzy na jaře. Pro sleziník hnízdový nepoužijeme příliš velký květináč a zvolíme jen lehký substrát.

Množení:
Množíme výtrusy nebo drobnými rostlinkami, které se tvoří na listech.

Škůdci, choroby:
U druhu Asplenium nidus se mohou objevit štítenky. Nízká vzdušná vlhkost nebo přípiš studené prostředí způsobují zhnědnutí okrajů listů.
Nové fotografie rostlin