Zpět na seznam

Kroton

Codiaeum variegatum

Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 100 cm do 2 m
Barvy listů červená, zelená, žlutozelená
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny nádoby
Popis

Zahradnicky významné jsou jen formy jediné variety Codiaeum variegatum var. poctám ( syn. Croton).

Tyto formy se vyznačují úžasnou tvarovou a barevnou bohatostí svého olistění. Barevná škála sahá od zelené se žlutou, přes žlutooranžovočervenou až k hnědočervené se skvrnitou, mramorovanou kresbou nebo pruhovanou kresbou. Listy mohou být velké, celokrajové nebo laločnaté, malé a páskovité a k tomu ještě zkroucené. Mladé rostliny většinou nejsou plně vybarvené a každá rostlina tak získává ještě další barevné odstíny.

Keře jsou jeden až dva metry vysoké a teprve ve vyšším věku se silněji rozvětvují. Seříznutím se může rozvětvování podpořit, hlavně v případě že rostliny odspodu ztrácejí listy.
Krotony vykvétají drobnými kulovitými květy, které jsou uspořádány ve vodorovně odstávajících květenstvích. Kvetou ale jen na vhodném stanovišti.

Krotony jsou atraktivní, pestrolisté pokojové rostliny, které ale bohužel zřídkakdy vidíme v dobrém stavu. Pro jejich pěstování je nezbytně nutný dostatek tepla, vyšší vlhkost vzduchu a pravidelná péče. Ideálním stanovištěm je uzavřené květinové okno.

Původ:
Větší počet druhů krotonu pochází z jihovýchodní Asie. Dnes jsou rozšířeny v celém pásmu tropů.

Pěstování:
Kroton vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce. Dostatečné osvětlení se postará o pěkné vybarvení listů. Pěstujeme ho při pokojové nebo vyšší teplotě. Teplota by neměla klesnout pod 18 stupňů. Velmi důležité je spodní teplo a dostatečná vlhkost vzduchu.

Udržujeme stejnoměrnou vlhkost, kořenové baly nesmí přeschnout ani trpět přílišnou vlhkostí. Rostlinu často rosíme odraženou vodou. V zimních měsících zaléváme minimálně, aby se růst zbrzdil.

Hnojení:
Pravidelně přihnojujeme od jara do podzimu, v zimě hnojení omezíme.

Přesazování:
Přesazujeme podle potřeby na jaře, nejlépe po 1 -3 letech, do kyprého, humózního substrátu s pH 5 -6.

Množení:
Množíme obalováním kmínků, řízkování je obtížné.

Choroby, škůdci:
suchý vzduch způsobuje napadání rostliny škůdci a to zejména sviluškami, třásněnky a červci. Dochází také ke kroucení a opadu listů, stejně jako při nevyrovnaných pěstebních podmínkách. U starších rostlin je postupné opadávaní listů normální.
Nové fotografie rostlin