Detail
Kategorie Pokojové rostliny
Barvy listů zelená, žlutozelená
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, polostín, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Dračinec je jednou z nejčastěji nabízených pokojových květin. Mají jednovýhonový vzrůst, přirozeně rozvětví až ve vyšším věku. Při pěstování v bytě většinou nekvetou.

Staletý strom dračice na Kanárských ostrovech je příkladem toho,do jakých monumentálních rozměrů může tato rostlina dorůst.

Dračinec má mnoho společného s rodem Yucca a patří k nejmohutnějším druhům rodu. Má tuhé, zelené růžice listů. Je vděčnou kbelíkovou rostlinou. Pestrolisté dračice jsou ale daleko dekorativnější a vhodnější pro pěstování v interiéru.

D. fragrans má široké, zelenožlutě proužkované listy, které jsou na okraji zvlněné. Může se pěstovat také jako Yucca z dovážených kmínků.

D. deremensis má užší proužkované listy, podle odrůdy.

D.marginata je pomalu rostloucí druh s velmi úzkými, tmavě zelenými a červeně lemovanými listy, které vytvářejí chochol na stále vyšším, odlistěném kmínku. Je to rostlina vhodná pro stinnější místa a pěkně působí více rostlin sesázených v jedné nádobě. Ještě hezčí je odrůda 'Tricolor'. Není ale tak robustní, patří k náročným dračincům.

Jednotlivé druhy mají různé nároky. Rostliny s velmi světlou kresbou mají vyšší nároky na světlo, teplo a vlhkost vzduchu. Zpětný řez je možná kdykoliv. Jsou vhodné pro hydroponii.

Původ:
Dračinec pochází z tropických oblastí Afriky a Asie a zde dorůstají tam výšky několika metrů.

Pěstování:
Dračinec vyžaduje světlé až polostinné stanoviště, bez přímého slunce. Pěstujeme ho při pokojové teplotě a v zimě nesmí teplota klesnou pod 16 -18 stupňů. Je nutné zajistit stanoviště bez průvanu.
Substrát musí být humózní a výživný s pH okolo 6. Vhodné jdou hotové substráty.

Udržujeme vyrovnanou vlhkost přizpůsobenou teplotním podmínkám. Nesnáší přílišnou vlhkost.

Hnojení:
Přihnojujeme pravidelně v letních měsících.

Choroby, škůdci:
V příliš vlhkém substrátu rostliny zahnívají, při vysoké teplotě a při nedostatku světla napadají rostliny škůdci. Suchý úpal podporuje rozšíření svilušek. Nízká vlhkost vzduchu nebo přeschnutí balu vyvolává hnědnutí špiček listů. Pokud opadávají spodní listy v přiměřené míře, je to normální.
Nové fotografie rostlin