Zpět na seznam

Citrofortunela

Citrofortunella mitis ´tiger´

Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny od 45 cm do 2 m
Šířka rostliny od 45 cm
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce plodů Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Stálezelená křovina s oválnými, lesklými listy panašované krémovou barvou. Vznikla křížením mandarinky a fortunely. Po celý rok vykvétají bílé voňavé květy a po nich vyrůstají drobné plody s oranžovou slupkou, která se snadno loupe. Dozrávají koncem léta, v průměru mají asi 4 cm, jsou nahořklé a jedlé. Používají se k výrobě džemu.

Citrofortunela je odolná, rychle rostoucí, vyžaduje přiměřenou péči. Dosahuje výšky a šířky 45 cm v květináči, ve větších nádobách může dorůst až do dvou metrů. Vzrůst této rostliny je stromkovitý.

Pěstování:
Nejlépe je pěstovat tuto rostlinu přes léto venku, nebo u otevřeného okna, musíme ale dávat pozor na polední horka. V době vegetace potřebuje hodně zalévat, jinak plody opadají ještě před dozrání.. Zeminu necháme na povrchu vyschnout a potom ji opět důkladně zalijeme. Kořenový bal nesmí vyschnout. V zimě snížíme teplotu a omezíme zálivku.

Citrofortunela potřebuje vyšší vlhkost vzduchu, při pravidelném rosení květů má více plodů a zamezíme tím velkému opadávaní listů. Vlhké listy nesmí přijít na prudké slunce, mohly by se spálit. Vlhkost můžeme zajistit také tím, že květináč postavíme na misku s keramzitem nebo jiným nasákavým materiálem. Pokud rostlina nemá plody, ale kvete, musíme ji malým malířským štětečkem opylovat z květu na květ.

Hnojení:
Hnojíme třikrát za sezonu – počátkem jara, počátkem léta a na jeho konci a to běžným hnojivem pro pokojové rostliny.

Přesazování:
Rostlinu na jaře přesadíme do dobře propustné hlinité zeminy. Velké rostliny můžeme na jaře hodně prořezat. Drobné zastřihování provádíme po celý rok, rostlina tak bude košatější.

Škůdci:
Citrofortunelu napadají puklice, červci, molice a svilušky. První dva zlikvidujeme vatičkou namočenou v denaturovaném lihu, ostatní zahubíme insekticidními prostředky. Pokud budeme rostlinu rosit, a to i ze spodní části listů, můžeme tím předejít napadení škůdci.
Nové fotografie rostlin