Zpět na seznam

Topinambur hlíznatý

Helianthus tuberosus

Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny hlíza
Popis

Topinambur hlíznatý je trvalka s hlízovitým oddenkem, nazývaná někdy také „malá slunečnice“. Lodyha dorůstá obvykle kolem dvou metrů, je přímá, lysá, nebo drsně chlupatá, nahoře větvená. Listy jsou většinou vstřícné, vejčité, zúžené v křídlatý řapík, hrubě pilovité, na lící drsné, na rubu bělavě pýřité, horní o něco menší než spodní. Květ je žlutý, terčovitý, typický pro slunečnici, ale nepoměrně menší. Plodem je nažky velká pět milimetrů, lysá nebo chlupatá, s 1 až 4 brvitými štětinkami.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Topinambur pochází ze Severní Ameriky a je pěstován jako krmivo. Často zplaňuje. Na Zlínsku, v okolí Moravy a Dřevnice vytváří husté porosty.

Sklizeň:
Sklízíme hlízu, méně často list nebo nať.

Použití:
Topinambury obsahují, vedle vody, kvalitní olej, vlákninu, esenciální aminokyseliny, polysacharid inulin, vitaminy, zejména vitamin C, kyseliny jablečnou, jantarovou a citronovou a řadu minerálních látek, z nichž nejdůležitější je draslík.
Topinambury jsou především dietní potravinou, mimořádně vhodnou pro děti, rekonvalescenty a staré osoby, také pro diabetiky.
Pravidelná konzumace topinamburů má výrazný protirevmatický účinek, mírní žlučové koliky - uvádí činnost žlučníku do harmonie s ostatními orgány. Zmírňuje také těhotenské křeče a nevolnost. Vysoký obsah draslíku činí z topinamburů dobrý odvodňovací prostředek při otocích nejrůznějšího původu. Topinambury dovedou regulovat menstruaci a snižují riziko potratu, resp. předčasného porodu. Mají také prokazatelný protiastmatický účinek a snižují hladinu zejména LDL cholesterolu.
Topinambury nelze sušit. Jelikož jde zejména o potravní doplněk, není určené dávkování. Většinou je konzumujeme syrové nebo tepelně upravené.
Při podávání topinamburů nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky.
Topinambury lze použít v homeopatii na přípravu šťávy nebo tinktury, které lze skladovat delší dobu a lze ji také pravidelně a přesně dávkovat. Užívá se stejně jako v jiné podobě.
V některých případech dochází k záměně pojmu inulin a inzulin. Inulin je polysacharid, vytvářející zásobní látky (namísto škrobu) u řady rostlin z čeledi hvězdicovitých. V rostlinách je nejčastěji rozpouštěn v buněčné šťávě a hromadí se nejčastěji v podzemních orgánech. Např. kořen čekanky obsahuje kolem 15% inulinu, u pěstovaných druhů až 50%. Kořen pampelišky až 40%, hlízy jiřiny kolem 25%.
Inulin je hygroskopický bílý prášek bez chuti a bez zápachu, rozpustný v horké vodě a nerozpustný v etanolu. Otáčí rovinu polarizovaného světla doleva a jeho hyrdolýzou vzniká fruktóza.
Inzulin je hormon produkovaný parenchymem Langerhansových ostrůvků ve slinivce břišní, který výrazně zasahuje do přeměny sacharidů a řídí hladinu krevního cukru. Kromě inzulinu tvoří pankreas řadu trávících fermentů. Inzulin je vytvářen výhradně živočichy, nikoli rostlinami. Vysokou hladinu inzulinu mají například žraloci nebo velryby.
Nové fotografie rostlin