Zpět na seznam

Maliník obecný

Rubus ideaus

Foto: Maliník obecný
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny od 100 cm do 3 m
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, kyselé půdy, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, popínavá rostlina, v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Maliny jsou popínavé, opadavé, samosprašné keře. Délka jejich života je krátká. Plody jsou velké až 2,5cm, zašpičatělé, červené, žluté, černé. Mají vysoký obsah vitaminu C, riboflavinu a niacinu.

Většina lidí považuje za nejlepší ovoce jahody, ale někteří tvrdí, že maliny jsou stejně tak dobré, ne-li lepší. Tyto plody se ale na rozdíl od jahod rychle kazí, a proto se s nimi nesetkáváme tak často. I když je mechách pěstování velice snadné, nejsou jako zahradní plodina příliš rozšířené.

Plody maliníku se často liší velikostí, ale barvu mají většinou červenou, u když se vyskytují i odrůdy s plody žluté a fialové barvy. U kvalitních odrůd se dají plody snadno oddělit, u méně šlechtěných je sběr obtížnější a často se při sběru rozmačkají, protože jsou velmi měkké.

Mladé výhonky jsou obvykle zelené a postupně mění barvu na červenou a hnědou. Dosahují délky 1 -3m a jsou často chlupaté, někdy i trnité. Výhonky, které rostou z odnožujícího kořenového systému, zpravidla po roce plodí a další rok odumírají. Kořenový systém se nepřetržitě rozrůstá, ale často bývá napadán virovými infekcemi.

Květy jsou drobné, převážně bílé, uprostřed s viditelným zárodkem budoucího plodu. Zatímco květy většinou nevoní, listy jsou aromatické. Nejlepším příkladem je divoký severoamerický ostružiník vonný (Rubus odorata), jehož listy a stonky mají výraznou pryskyřičnou vůni, zatímco růžovofialové květy jsou naprosto bez vůně. DruhRubus seliciosus má silně aromatické květy podobné růži.

V rámci rodu Rubus existuje řada druhů podobných jak malinám, tak ostružinám. Některé jsou spolu s ostružiníkem japonským oddělovány do samostatné ovocnářské skupiny.
V Severní Americe byly z druhu Rubus strigosa vyšlechtěny červené a žluté maliny podobné evropským.

Ostružiníky druhu Rubus occidentalis jsou choulostivější, mají méně silných výhonů a více se větví. Malina Rubus deliciosus je velkolepá, má výbornou chuť, ale zejména v evropských podmínkách málo plodí.

Maliny mohou dozrávat v létě i na podzim. Mnohé kultivary jsou v tomto směru spíše ovlivněny metodou řezu než dědičně.Nejlepší odrůdou pro sklizeň je nejspíš ´Autumn Bliss´.


Počet kultivarů maliníku se stále zvyšuje, nové odrůdy nahrazují staré. ´Malling Jewel´ je stará, ale chutná odrůda. ´Malling Joy´ a ´Admiral´ se vyznačují výraznou vůní.
Žluté maliny byly vyšlechtěny prakticky současně s červenými, nejsou ale tak bujné a jejich listy jsou světlejší. Mají přirozený sklon k pozdnímu plození. Vynikající je <´Golden Everest´, jehož voňavé, měkké a sladké plody postrádají ostrou chuť mnoha červených odrůd. ´Fall Gold´ plodí na podzim, ´Golde Antwerp´ je jeden z nejranějších kultivarů s jemnou vůní. Odrůda ´Red Antwerp´ se již nevyskytuje.

Další starou, ale dobrou odrůdou je ´Norfolk Giant´, který je dnes již prakticky nedostupný.


Čeleď:
Rosaceae


Původ:
Maliník obecný (Rubus idaeus) je přirozený druh vyšších oblastí Evropy a Asie, roste na okrajích lesa a všude tam, kde je kyselejší půda. Ve Skandinávii se vyskytuje planě ještě kolem 70. rovnoběžky a tradičně se zde také pěstuje. Semena a části rostlin byly nalezeny v pozůstatcích prehistorických jezerních sídlišť na území dnešního Švýcarska. Klasičtí autoři se ale o maliníku nezmiňují, stejně jako o jiných rostlinách severnějších oblastí. Vzhledem k tomu, že Římané byli známými gurmány, je zvláštní, že by nejedli tyto výtečné plody při dobývání severnějších, chladnějších a vlhčích území. Možná se o nich nezmiňovali právě proto, že sbírání divoce rostoucích plodů bylo naprosto běžné.

Zmínky o malinách najdeme v básních Thomase Tussera a v šestnáctém století je popisuje Geparde. Zdá se, že v této době byly maliny, stehně jejich příbuzné ostružiny, považovány za něco výjimečného a užívaly se převážně jako léčivo a povzbuzující prostředek. V mnoha zemích mírného pásu se planě vyskytuje řada podobných druhů.

Pěstování:
Maliník vyžaduje chladnější a vlhčí stanoviště, vydatnou zálivku, bohatou, spíše neutrální či kyselou půdu, dostatečné množství kompostu a vysoké nastýlání.

V oblastech se suchým teplým létem a vlhkým podzimem se lépe daří odrůdám plodícím na podzim, které také díky suššímu létu méně trpí červivostí. Odrůdy plodící v létě vyžadují vlhkou půdu a stačí jim stinné stanoviště a slunné zídky, ale můžeme je také pěstovat na chladnějších, zastíněných místech s dostatečnou vlhkostí.

Maliník je velmi odolný a tak nevyžaduje zvláštní ochranu, ale pěstování v chladných sklenících nám zaručí vydatnější úrodu a ochranu před ptactvem.Skleníkové pěstování také prodlouží období sklizně. Maliník, která vyžaduje pouze pěstování ve skleníku je Rubus niveus pocházející z Asie.

Pěstování maliníku v nádobách se příliš neosvědčilo a úroda byla slabá. Kořenový systém při pěstování v nádobách trpí nedostatkem místa a přehříváním.

Maliník je řídký a poléhavý, proto se osvědčuje použití drátěné opory. Výhony přivazujeme k páru svislých drátů, nebo je provazujeme horizontálně umístěnými dráty. Možné je i spojování tří sousedních keřů, které na vrcholu sváží do špičky. Prořezávání odrůd plodících v létě provádíme na podzim a odstraňujeme při něm všechny staré a vyčerpané výhony zatímco nové upevňujeme na jejich místa. Vybíráme největší a nejsilnější výhony podle stavu v počátečním úseku cca 12cm. Pomáhá zkrácení výhonů ještě v časném létě. Podzimní odrůdy se ošetřují ještě snadněji, koncem zimy seřízněte vše na úroveň půdy. Redukce výhonů nelpět velmi prospěšná na jaře.

Vyšlechtěný maliník není sám o sobě nijak dekorativní a plody nevydrží tak dlouho, aby se mohly stát ozdobou. Některé druhy příjemně voní a jsou i dekorativnější, nedosahují ale takové produktivity jako moderní vyšlechtěné odrůdy.

Maliníku prospívá společnost česneku, jahod, mochny husí a měsíčku., těsné okolí keře ale necháváme volnější. Brambory pěstované v blízkosti malin častěji trpí plísní.

Hnojení:
Odrůdy plodící na podzim hnojíme na jaře postřikem stimulátoru Bio-Algeen S-90.

Sklizeň:
Plody sbíráme oparně a bez stopky.pokud nejdou snadno oddělit, není dobré to zkoušet silou. Sklizené maliny dlouho nevydrží, a to zvláště ve vlhku a teple.Chceme-li je udržovat čerstvé pro krátké skladování, odstřihneme nůžkami celý výhon s plody a nedotýkáme se jich. Maliny se ze všech druhů ovoce nejrychleji kazí, proto je nutné včasné zpracování nebo konzumace v rozmezí několika hodin. Tuhé plody, které se prodávají v obchodech, jsou nepříliš chutným přepychem.

Použití:
Z malin připravujeme výborné šťávy, rosoly, nápoje a sorbety.. pro získání kyselejší chuti se míchají s červeným rybízem. Malinové víno je lahodné a krásně zbarvené. Maliny můžeme i zmrazit, ale potom značně změknou.

Výhony maliníku jsou ochlupené až trnité. Nedá se s nimi příliš topit, ale jsou ideálním přístřeškem pro různá zvířata. Zkrácené a dostatečně husté výhony doplněné zmuchlanými novinami nacpanými do seříznutých plastikových lahví mohou být ideálním suchým a přitom vzdušným zimovištěm slunéček. Láhve ukrýváme do stálezelených keřů. Listy i plody maliníku se užívaly tradičně jako lék a používaly se k výrobě čaje.

Množení:
Maliník rozmnožujeme řízkováním na podzim. Můžeme použít jakoukoli část výhonu i kořenů s očkem nebo mladé výhony. Sadbu z květináčů vysadíme na jaře. Letní odrůdy by v prvním roce neměly plodit, ale vytvořit silné výhony. Podzimní odrůdy můžeme nechat plodit již v prvním roce, pokud jsme je zasadili na začátku předešlého podzimu a již se dobře ujaly.

Maliník můžeme také úspěšně vypěstovat ze semene křížením různých odrůd, je ale lépe nakoupit sazenice známých odrůd.

Choroby, škůdci:
Pletí provádíme opatrně, abychom nepoškodily kořeny. Pro dobro úrodu je zásadní bohaté nastýlání. Největší ztráty na úrodě způsobuje ptactvo. Platí jednoduchá poučka – žádná ochrana = žádné plody. Škodám způsobeným malinovníky a květopasy předcházíme správnou hygienou a nastýláním, v případě potřeby použijeme postřik.

Podzimní odrůdy trpí červivostí je výjimečně. Mohou se objevit i virová onemocnění, při kterých listy žloutnou a rostlina je méně produktivní. V takovém případě je jedinou pomocí přemístění záhonu na jiné místo a náhrada nakažených rostlin novými. Žloutnutí žilnatiny listů je reakcí na zásadité prostřední, je dobré použít postřik stimulátoru Bio-Algeen S-90 s přídavkem síranu hořečnatého. Nejlepší je přihrnutí kompostem a nastýlka.
Nové fotografie rostlin