Zpět na seznam

Anona šupinatá

Annona squamosa

Detail
Kategorie Ovoce
Výška rostliny do 6 m
Barvy rostliny zelená, žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Květen, Červen
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, chudé půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Anona šupinatá (Annona squamosa) je strom vysoký 6m. Délka jeho života je krátká. Plody jsou různě velké, zelené a šupinaté.
Skupina drobných dřevin, známých pod názvem anona nebo láhevník, rodí souplodí, které svou chutí i texturou patří k nejlepším.
Mnohé druhy mají vonné listy nebo plody. Navzdory rozdílnému vzhledu různých druhů se jejich názvy v různých zemích často zaměňují nebo pletou. Bílá, sladká nebo kyselá dužina obsahuje až 30 černých semen. Slupka během zrání praská a odpadává v šupinách.
Anona šupinatá má plody zvané „cukrová jablka“ a je v tropech nejrozšířenější.
Čerimoja (Annona cherimola) je opadavá, otužilá dřevina, která se pěstuje v tropických oblastech i ve značných nadmořských výškách. Listy příjemně voní a jsou na spodní straně plstnaté. Květy jsou rovněž vonné, dužnaté, zelené a žluté. Plod připomíná menší artyčok s banánovo – ananasovou chutí.
Anona ostnitá (Annona muricata) má neopadavé listy vonící po černém rybízu, velké, až 3,5kg těžké zelené plody s měkkými ostny uspořádanými v řadách. Chutnají mírně nahořkle.
Anona síťovaná (Annona reticulata) je pro svou krvavou barvu také nazývána „býčí srdce“. Má tuhou, sladkou a žlutou dužinu.
V Severní a Jižní Americe se pěstuje ještě řada dalších druhů.

Čeleď:
Annonaceae

Původ:
Anony pocházejí z Jižní a Střední Ameriky, kde jsou nejvíce oblíbené, rozšířily se ale také do dalších teplých a tropických oblastí. Pro potřeby evropského trhu se pěstují na Madeiře a Kanárských ostrovech.

Pěstování:
Anona dobře prospívá i v chudších půdách. Při lepší péči ale poskytuje vydatnější úrodu. Dává přednost sušším, horským podmínkám.
Doporučuje se pouze výchovný řez a vyštipování.
Čerimoju a anonu šupinatou stojí za to pěstovat pod sklem v květináči, i když se nedočkáme plodů. Také guanabana je hodnotnou hrnkovou rostlinou i v případě, že neplodí.

Sklizeň:
Plody se sklízejí nezralé a nechávají se asi týden dojít.

Použití:
Obvykle se jedí syrové nebo se používají k ochucení nápojů a zmrzliny.
Tradiční korossolový čaj se vyrábí z listů anony ostnité.

Množení:
Anony se množí semeny, kvalitní odrůdy očkováním.
Nové fotografie rostlin