Zpět na seznam

Mřížkovec kuželovitý

Conocephalum conicum

Detail
Kategorie Mechy
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny stín, vlhko, vápenité půdy, hlinité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Mřížkovec kuželovitý je mechorost. Lupenitá stélka je statná, 5 - 20 cm dlouhá a 1 - 2,5 cm široká, vidličnatě dělená, široce pentlicovitá, s měkkou střední rýhou, sytě zelená až tmavozelená, někdy s purpurovým nádechem, za vlhka lesklá, voní po pižmu nebo terpentýnu. Na povrchu stélky jsou nenápadná, mírně protáhlá šestiboká políčka s dýchací dutinou uprostřed. Mezi žebrem a okrajem stélky je asi 6 - 7. Okraj stélky je široký, otevřený většinou 3 - 4 řadami prodloužených buněk.

Středem stélky, který představuje nezřetelné, poměrně široké, dole slabě vyklenuté žebro, se táhnou slizové kanálky. Epidermální buňky jsou tenkostěnné, v rozích většinou neztloustlé, jejich vnější stěny jsou ploché, dýchací otvory jsou ve vyvýšené části jsou tvořeny čtyřmi až pěti kruhy složenými z 6 - 8 buněk, buňky vnitřního kruhu mají ztlustlé stěny. Po obou stranách žebra jsou ventrální šupiny, oddálené, nesouměrně protáhle vejčité s velkým polokruhovitým výrůstkem, bezbarvé, někdy slabě nachové.

Je to dvoudomý druh. Samčí terče jsou hrubě bradavičnaté, červenofialové, s vyvýšenými okraji a okrajovými šupinami. Antheridia jsou ponořená v lahvicovitých dutinách, které ústí kuželovitými papilami. Na spodní straně stélky vytváří pupeny, ze kterých vyrůstají výběžky sloužící k vegetativnímu rozmnožování.

Čeleď:
Conocephalaceae – mřížkovcovité

Výskyt:
Druh roste od Evropy až na Kavkaz, v ČR roztroušeně až hojně. Vyskytuje se na stinných a vlhkých místech, podél potoků, na bázi skal, na silikátovém i vápenitém substrátu z nížin do hor. Velmi často roste na substrátech vytvořených nebo pozměněných člověkem, jako jsou různé zídky. Vyhovuje mu obohacení substrátu bázemi vyplavenými z malty.

Použití:
Ve středověku byla rostlina používána k léčbě jaterních onemocnění.
Nové fotografie rostlin