Zpět na seznam

Skořicovník cejlonský

Cinnamomum zeylanicum

Detail
Kategorie Listnaté stromy
Výška rostliny do 15 m
Barvy rostliny zelenobílá
Tvary rostliny vrcholík
Barvy listů šedozelená
Tvary listů celokrajné, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Skořicovník cejlonský je vždyzelený strom vysoký až 15 m, v kultuře ale dorůstá, vzhledem k seřezávání listů, pouze do výšky 2,5 - 3 m.

Kožovité listy jsou řapíkaté, svrchu lesklé, naspodu šedozelené, celokrajné, asi 15 cm dlouhé a 5 cm široké, vejčité, podlouhlé, s 3 - 5 výraznými žilkami, které vycházejí ze spodiny a na vrcholu se sbíhají. Když listy rozemneme, voní po karafiátech.

Květy mají zdužnatělou číšku, jsou drobné, bělozelené, vonné, sestavené do vrcholíků.

Plod je vejčitá bobule uzavřená do poloviny ve zdužnatělé číšce. V době zralosti jsou modročerné a obsahují hnědé semeno.

Čeleď:
Lauraceae – vavřínovité

Původ:
Druh pochází ze Srí Lanky. Jeho kultura se rozšířila na indický poloostrov a do jihozápadní Asie, dále do Číny, Vietnamu a na Filipíny, později do Afriky a Ameriky, zejména do Brazílie a na Antilské ostrovy.

Pěstování:
Skořicovník vyžaduje lehké, výživné půdy, dostatek dešťových srážek a průměrné roční teploty okolo 27 - 30 °C.

Pruty 2 - 3 letých rostlin se seřezávají několik centimetrů nad zemí a loupou. V té době bývají asi 3 m dlouhé a mají průměr asi 2,5 cm.

U starších rostlin se stonky seřezávají nízko nad zemí a ponechává se asi 5 - 6 výhonů, které se udržují v přímém růstu. Po dosažení potřebné délky se ořezávají a loupou. Sklízejí se většinou dvakrát do roka vždy za dva až tři roky. Sloupnutá kůra se nechává 12 hodin fermentovat. Potom se oškrábe borka a zůstane tenká kůra, která se skládá na sebe, svazuje do svazků a tak se suší. Usušená má oba okraje stočené do trubičky. Třídí se podle jakosti, odpad se mele na moučku nebo je výchozí surovinou pro získání skořicové silice. Nejcennější je nejtenčí a nejsvětlejší kůra, která je silně aromatická.

Použití:
Cejlonská skořice se používá v potravinářství, likérnictví a vinařství, v medicíně zejména jako žaludeční lék.
Nové fotografie rostlin