Zpět na seznam

Láhevník šupinatý

Annona sguamosa

Foto: Láhevník šupinatý
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 7 m
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny jednoduchý, složený
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Láhevník šupinatý je tropický keř nebo malý strom, vysoký většinou 5 -7m, zřídka 12m. Má dvouřadé listy, světle zelené, naspodu bledší. Květy mají tři dlouze protáhlé korunní plátky. Plody jsou velké jako pomeranče, hluboce rozdělené v políčka, většinou modravě zelené.
Listy jsou střídavé, podlouhlé, celokrajné, matně zelené, lehce chlupaté, v suchém období opadávající. Květy vykvétají jednotlivě nebo po několika spolu, mají zelenavě žlutou barvu, úzké korunní plátky, až 3cm dlouhé. Tyčiky a semeníky jsou malé, početné a hustě shloučené. Plody jsou okrouhlé, sestavené z více částí, většinou zelené, modravě voskované, s bělavou, sladkou dužinou. Semena jsou černá, asi 1cm dlouhá.
Ze všech druhů láhevníků je tento nejrozšířenější a vyskytuje se v mnoha odrůdách, mezi nimi i některé s fialovými plody nebo bezsemenné. Za nejušlechtilejší mezi láhevníky se považuje Annona cherimola. Její plod zůstává zelený a není hluboce dělený, ale jen ploše šupinatý nebo s vyznačenými políčky. Je také velmi sladký, má ale navíc kyselou příchuť. Protože pochází z chladných vyšších poloh, může být pěstován ještě i ve Španělsku. Tzv. síťová annona (Annona reticulata) naopak pochází z horských nížin. Rosltina vypadá jako Annona muricata, ale její plody jsou ve zralosti červené, jen slabě zvlněné nebo s vyznačenými políčky.

Čeleď:
Annonaceae - láhevníkovité

Původ:
Láhevník šupinatý pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Tento láhevník je rozšířeně pěstován.
Nové fotografie rostlin