Zpět na seznam

Višeň křovitá

Prunus fruticosa

Foto: Višeň křovitá
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 50 cm do 100 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny hrozen, okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Višeň křovitá je výběžkatý, 0,5 -1m vysoký keř s beztrnnými, úplně holými větvemi. Pupeny jsou vejčitě okrouhlé s velkými šupinami. Listy jsou 3 -5cm dlouhé, vejčité, až elipčité, na špičce zaoblené nebo uťaté, okraj čepele je pilovitý ař vroubkatý, lícní strana je lesklá a tuhá. Palisty jsou také pilovité. Květy vyrůstají po 2 -5 ve většinou bezstopkatých okolících nebo hroznech, uspořádané na koncích slabě olistěných krátkých výhonů. Květní stopka je 1 až 3cm dlouhá. Korunní plátky jsou vejčité, 5 -7mm dlouhé, čistě bílé. Peckovice je kulatá, většinou zploštělá, velikosti hrachu, většinou až 10mm v průměru, korálově červená, později černočervená s velmi kyselou dužinou. Pecky jsou kulaté, poněkud zašpičatělé, se dvěma výraznými hranami. Keř kvete od dubna do května.
Višeň křovitá se šlechtí do korunky na třešeň obecnou. Na trhu najdeme varietu ´Pendula´ s jemnými, tenkými větvemi a převislou korunou.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Višeň křovitá roste ve střední a východní Evropě, od Sibiře a kavkazských zemí přes severní oblasti Balkánského poloostrova až na východní stranu Alp, na západě se vyskytuje místy až po Rýn a ve středním Německu. U nás roste v nejteplejších oblastech Čech a Moravy. Roste v suchých houštinách, kolem cest, na suchých loukách, v újezdech a světlých lesích, na vápenatých nebo jílovitých půdách.

Použití:
V Rusku jsou plody oblíbeným ovocem, působí osvěživě a jsou chutné jako normální višeň. Od dávných dob se větévky v zimě před vánocemi nařežou a přirychlují.
Nové fotografie rostlin