Zpět na seznam

Vilín virginský

Hamamelis virginiana

Foto: Vilín virginský
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 7 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červenec, Srpen
Měsíce kvetení Říjen, Listopad
Požadavky rostliny slunce, polostín, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Vilín opadavý je opadavý keř, vysoký až 7m. Listy jsou obvejčité a krátce řapíkaté, připomínají lísku. Žluté květy v chomáčcích mají 4 nápadné, páskovité korunní lístky, objevují se před nebo po podzimním opadu listů. Plody dozrávají teprve v příštím létě, jsou to vejčité, dřevnaté, chlupaté tobolky, které po dozrání pukají a vymršťují semena až 4m daleko.
Severoameričtí Indiáni keř za kouzelný, protože květe v chladné roční době a často při sněhu. Medicína znala hojivé účinky na rány dlouho před 19. stoletím, kdy byl vilín uznán v terapii západní orientace a objevil se v knize léků v USA. V Evropě byla poprvé vyrobena vilínová mast v roce 1864.
Vilín virginský by snad bylo možné zaměnit za vilín čínský, vilín japonský nebo vilín jarní. Tyto druhy mají dekorativní květy a pěstují se jako okrasné keře, kvetou od ledna do března.

Čeleď:
vilínovité

Výskyt:
Vilín virginský roste v atlantické Severní Americe od Kanady po Minnesotu, Floridu a Texas. V Evropě se pěstuje od roku 1736.

Použitelné části:
Používá se sušená kůra, sušené listy a vilínová voda, což je destilát získávány vodní parou ze sušených listů. Homeopatie používá čerstvou kůru z větévek a z kořenů.
Rostlina obsahuje třísloviny, organické kyseliny, silice, účinkují svíravě, protizánětlivě, slabě antibakteriálně, posilují cévy a mírní lokální krvácení.

Sběr:
Větve se odřezávají na jaře pro získání kůry, listy se trhají v létě. Lékařsky významný je pouze vilín virginský, i když jiné druhy vilínu a jeho formy také obsahují přinejmenším hodně tříslovin.

Pěstování:
Vilín virginský vyžaduje slabě kyselé až neutrální půdy, dostatečně hluboké, humózní a nezamokřené, místo má být slunné až polostinné. Keř se vysazuje v zahradách a parcích. Ve své domovině roste v listnatých lesích jako nenáročná a robustní rostlina.

Použití:
Nálev z vilínu se používá proti průjmům, čaj při zánětech ústní dutiny k vyplachování několikrát denně. Vilín se užívá zejména zevně k ošetření lokálního zánětu, slunečních popálenin, opařené a popraskané kůže, ran, hemoroidů a křečových žil, pomáhá také při nervovém zánětu kůže. Vilínové masti a krémy je možné koupit hotové. V domácnosti se připravuje vilínová mast. Pro obklady je možné zředit vilínovou vodu z lékárny v poměru 1:3 nebo je možné připravit odvar ze 3 čajových lžiček listů na 1 šálek vody. Homeopatie používá vilín také při křečových žilách, hemoroidech, při krvácení kůže a sliznic. Také některé kosmetické vody na obličej obsahují vilín.
Nové fotografie rostlin