Zpět na seznam

Tavolník poléhavý

Spiraea decumbens

Foto: Tavolník poléhavý
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená, modrozelená
Tvary listů pilovité, kopinaté, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Říjen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, vápenité půdy, nenáročné
Použití rostliny skalky
Popis

Tavolník poléhavý je zakrslý, asi 50cm vysoký keřík s poléhavými větvemi a vystoupavými kulatými, téměř drátovitými, lysými, žlutými větévkami. Listy jsou vejčité až kopinaté, 4cm dlouhé, na bázi klínovitě zúžené, vpředu zaoblené, vzácně zašpičatělé, krátce řapíkaté, na okraji asi od poloviny jednoduše či dvojitě pilovité, na líci šedozelené, rub je modrozelený a lysý. Květy jsou malé, bílé, velmi početné, na konci olistěných větévek, v 3 -5cm širokých okoličnatých hrozech. Květy vykvétají na asi 1,5cm dlouhých a tenkých stopkách. Kališní lístky jsou až 2mm dlouhé, uvnitř chloupkaté, nakonec dozadu ohrnuté. Korunní plátky jsou okrouhlé, bílé,poněkud delší než lístky kališní. Tyčinky nebo plodolisty jsou někdy nevyvinuté, rostliny jsou pak částečně dvoudomé. Měchýřky jsou lesklé lysé, po 2 -5 na nálevkovitém květním lůžku. Tento keřík kvete od května do června, někdy znovu v říjnu.
Někteří odborníci rozlišují tavolník korutanský a ještě tyrolský. Tento poddruh je označovaný jako jako Spiracea decumbens ssp.tomentosa. Má svoje větévky vždy chloupkaté listy kopinaté a jen u špičky krátce zoubkované a květenství také jemně chloupkaté.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Tavolník poléhavý roste na slunných svazích a sutích, v horském pásmu s oblibou na vápenatých podložích. Vyskytuje se v jihovýchodních Alpách, je domovem pouze v ohraničené oblasti, která sahá od jižních Tyrol po Korutany a severní Jugoslávii.

Použití:
Tento zakrslý keřík se často vysazuje do skalek, protože je svým bohatým kvetením a pozdním opadem listů velmi krásný.
Nové fotografie rostlin