Zpět na seznam

Slizoplod

Pittosporum tobira

Foto: Slizoplod
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 9 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů obvejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Březen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny stříhaný živý plot, skupinové výsadby, nádoby
Popis

Slizoplod patří do rodu, který zahrnuje nenáročné, zdravé a velmi dekorativní rostliny. Ve Středozemí je používají do stálezelených živých plotů podél ulic. Slizoplod má obvejčité, jakoby lakované listy, které snesou i výfukové plyny. Krémově bílé, po citrónech vonící květy, vyrůstají ve vrcholových okolících brzy po přezimování, v březnu a brzy v létě. Plody jsou tobolky, v nichž jsou semena obklopená pryskyřičnou, lepivou hmotou: od toho jsou odvozena i jména, latinské „pitta = pryskyřice a „spora“ = semeno. České jméno je odvozeno překladem: slizoplod.
Existují i jiné druhy: Pittosporum tenuifolium je ve stáří až 9m vysoký keř nebo strom s menšími listy, nejvíce 7cm dlouhými. Je atraktivní téměř černými řapíky listů (stejně černými jako kůra mladých větví) a tmavě červenými květy, které se objevují v paždí listů. Tato rostlina se dá krásně tvarovat do pyramidy, nebo zapěstovat na vysokém kmínku. Dají se sehnat i kultivary se stříbřitým, červeným nebo panašovaným olistěním.
Pittosporum undulatum vytváří ve své vlasti krásné kopulovité koruny. Tento druh roste velmi pomalu a je nápadný svými tmavě zelenými, lesklými, na okraji zvlněnými, až 15cm velkými listy. Kvete pozdě na jaře. Znalci považují tento druh za nejkrásnější strom pro chladné, bezmrazé skleníky a prosklené haly.

Čeleď:
Pittosporaceae - slizoplodovité

Původ:
Rostliny z tohoto rodu pocházejí ze subtropické Číny, Japonska a jižní Koreje.

Pěstování:
Slizoplod vyžaduje slunné až polostinné stanoviště, jednotnou zeminu nebo i hlinitou zahradní půdu s rašelinou a pískem, případně směs listovky, drnovky a pařeništní zeminy. V době vegetace na slunečném místě vydatně zaléváme. Zpětný řez a tvarování je možné v kterékoliv době. Rostlina snese i mírný mráz. Přezimuje na světle při teplotě 0 až +10°C, nebo jako pokojová rostlina. V krajním případě je možné přezimování i na tmavém, ale chladném místě, protože v tmavém prostředí a v teple by opadaly listy. Při chladném přezimování zaléváme málo. Mladé rostliny podle potřeby přesadíme.

Hnojení:
Hnojíme každých 14 dní do srpna.

Množení:
Množíme semeny nebo polovyzrálými řízky. Množení je snadné.

Choroby, škůdci:
Rostlinu mohou napadnou mšice a houbové choroby.

Použití:
Krásně sytá zeleň listů a uspořádaný vzrůst předurčují rostliny z tohoto rodu pro pěstování v nádobách. Uplatní se při členění prostoru a jako dekorace klidových zón.
Nové fotografie rostlin