Zpět na seznam

Skalník celokrajný

Cotoneaster integerrimus

Foto: Skalník celokrajný
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny od 100 cm do 2 m
Barvy rostliny bílá, růžová
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Popis

Skalník celokrajný je poléhavě i vzpřímeně rostoucí keř, 1 -2m vysoký. Má poléhavé rozestálé i přímé větve (kmínky), v mládí plstnatě žlutozelené, později lysé, červenohnědé. Větve nesou střídavě postavené, opadavé, 1 -4cm velké, okrouhle eliptické a na konci obvodu a na rubu světle plstnaté. Květy vyrůstají ( v květnu) v chudokvětých (1-4četných) chocholících na plstnatých stopkách. Jsou pětičetné, kališní cípy mají vytrvalé, neopadavé korunní lístky bělavé až tmavě růžové, tyčinek je asi stlačené, až 7mm velké, červené.
Skalník se v kultuře pěstuje od roku 1656, ale jeho sadovnická hodnota není velká.
V roce 1783 ho objevil J.W. Griffith na útesech Great Orme´s Head, ale jeho pozdější tamní osud je už nejistý.

Čeleď:
Malaceae - jabloňovité

Původ:
I když se může zdát skalník exotický, pochází z Evropy. Je to jediný skalník, který je původní i na britských ostrovech.

Pěstování:
Skalník se nejvíce hodí pro suché svahy, terasy a skalnaté nebo kamenité plochy. Přirozenými biotypy skalníku celokrajného jsou výslunná skalnatá místa (hlavně na vápenci), řídké světlé lesy a lesostepi, společenstva mezí, pastvin nebo eurosibiřské suché jehličnaté lesy.

Použití:
Skalník je vhodný pro krajinné úpravy na suchých a výslunných místech. Většina skalníků je hojně navštěvována včelami, kterým poskytuje stravu.

Choroby, škůdci:
Koncem 80. let 20. století se v Evropě rozšířilo nebezpečné onemocnění, tzv. Spála růžokvětých, bakterióza, způsobená organismem Ervinia amylovora. Jí padly za oběť mnohé ovocné stromy, ale hlavně mnoho skalníků a hlohů.
Nové fotografie rostlin