Zpět na seznam

Růže čínská kultivar ´minima´

Rosa ´minima´

Foto: Růže čínská kultivar ´minima´
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 15 cm
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, skalky
Popis

Historie miniaturních růží je velmi dlouhá, v posledních dvou stoletích dobře sledovaná. Na počátku 19. století byly přivezeny z ostrova Mauricius do Anglie zvláštní, drobounké růže, které se dnes označují jako Rosa chinensis var. minima. Byly plnokvěté, takže zařazení mezi kulturní růže, kultivary, je oprávněné. Současně popsal Angličan John Sims zakrslou růži a nazval ji Rosa semperflorens minima. Říkalo se jí také „růže slečny Lawrance“ a podle ní se poté objevilo další jméno Rosa lawranceana. Šlo pravděpodobně o jednu a tu samou růži, na krásných obrazech francouzského malíře Redoutého pojmenovanou dalším jménem Rosa indica pumila. Další osud zakrslé růže je už jasnější. V roce 1823 se objevila v Paříži na trzích malá růže nabízená v květináči a začalo se jí říkat ´Pompon de Paris´. V roce 1850 už byla v Německu a začaly se objevovat její různé odchylky.
V roce 1917 našel plukovník Roulett v jedné švýcarské vesnici malou zakrslou růžičku a jen velmi obtížně takovou vypěstoval z řízků švýcarský zahradník ze Ženevy H. Correvon, nazval ji podle objevitele Rosa roulettii. Je ale pravděpodobné, že to byla ona ´Pompon de Paris´ a nejspíš i ta anglická růže slečny Lawrance. Dnes se jí říká Rosa chinensis ´Minima´. Botanik G.S. Thomas se domnívá, že to byl mutant od tzv. Rosa chinensis ´Pumila´ a je od ní odvozeno mnoho současných zakrslých růží a minirůží.
´Tob Thumb´ alias ´Peon´ je jedna z nejvděčnějších minirůží a je to téměř jejich prototyp. Vyšlechtil ji J.de Vink v Holandsku v roce 1936 jako kříženec zmíněné zakrslé růžičky Rosa roulettii - Rosa chinensis ´Minima´ a právě šarlatově červené polyantky ´Gloria Mundi´. Je to malý keříček, vysoký sotva 15cm, má světle zelené listy, tmavě karmínové korunní lístky s nápadnou bílou bází, která v otevřených květech tvoří jakési oko. Tato růžička je považována za první moderní miniaturní růži a byla mnohokrát použita při dalších kříženích.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´Minima´ pochází z Anglie.

Pěstování:
Miniaturní růže vysazujeme od sebe asi 30cm. Nakupujeme je pouze v růžových školkách, ne v supermarketech ani u překupníků, kde o ně není dobře postaráno a nejsou dobře uskladněny. Vysazujeme nejlépe ještě v den nákupu do jamky hluboké asi 40cm, miniaturní růže můžeme také vysazovat do květináčů. Před výsadbou zkrátíme stonky i kořeny a rostlinu namočíme na hodinu do jílového roztoku nebo do vody.
Růže vyžadují slunné a teplé stanoviště, chráněné před větrem, občasnou, ale vydatnou zálivku a výživnou půdu. Nesnášejí stín a přílišné mokro.

Hnojení:
Přihnojujeme před započetím vegetace. Hnojivo nesmí obsahovat chlór, vhodná je ale přítomnost stopových prvků, hořčíku a vápníku. V letních měsících můžeme přihnojovat na list tekutými hnojivy s obsahem stopových prvků, na list přihnojujeme v podvečer a při zatažené obloze.

Množení:
Množení miniaturních růží raději přenecháme odborníkům. Nejjednodušší je řízkování, obtížnější očkování na vhodnou podnož.

Použití:
Miniaturní růže jsou vhodné do skalek, kontejnerů a květináčů, prodávají se jako hrnkové růže.
Nové fotografie rostlin