Zpět na seznam

Řešetlák skalní

Rhamnus saxatilis

Foto: Řešetlák skalní
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny žlutozelená
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny sucho, teplomilná, kamenité půdy, nenáročné
Použitelné části rostliny plod
Popis

Řešetlák skalní je poléhavý nebo vystoupavý, až 1,5m vysoký keř s mnoha strnule odstávajícími, většinou trnitými větvemi. Letorosty jsou lehce chloupkaté, s červenohnědou, později stříbřitě šedou nebo olivově hnědou, popraskanou a lehce se odlupující kůrou. Listy jsou malé, 1 -3cm dlouhé a 0,5 -1,5cm široké, podlouhle elipčité až podlouhle vejčité, vpředu přišpičatělé, na bázi lehce klínovité, se 2 -4 obloukovitě ohnutými páry postranních žilek, na líci světle zelené, řapík je 4 -10mm dlouhý, stejně dlouhý jako předčasně opadávající palisty. Květy vykvétají v chudých úžlabních svazečcích, jsou čtyřčetné, nenápadné, žlutozelené. Plod je kulovitý, 5 -7mm v průměru, na vývýšeném plodovém lůžku, leskle černý. Semeno je hnědé, kolem dokola s rozevřenou a ztlustlou brázdou. Keř kvete v dubnu a květnu, v horách ještě v červnu.
Řešetlák skalní je podobně jako jeho nejbližší příbuzný řešetlák počistivý se svém vzrůstu i tvaru listů velmi proměnlivý.

Čeleď:
Rhamnaceae - řešetlákovité

Výskyt:
Řešetlák skalní roste v listnatých lesích a borech, v houštinách, na mýtinách, suchých skalnatých svazích, od nížiny až do výšek kolem 1300m, od severního Španělska přes jižní Francii, střední a severní Itálii až do Dolního Rakouska a od Štýrska přes Balkánský poloostrov po Rumunsko a Bulharsko, severní hranice leží v jižním Německu.

Použití:
Z nezralých plodů, které se označují jako jako „žluté bobule“ nebo „avignonská zrna“ se získává citronově žlutý prášek, používaný zejména k barvení vlny.
Nové fotografie rostlin