Zpět na seznam

Pěnišník žlutý

Rhododendron luteum

Foto: Pěnišník žlutý
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 4 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů šedozelená, plstnaté
Tvary listů zubaté, kopinaté, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny podrostová dřevina
Popis

Pěnišník žlutý je opadavý, vzpřímený, až 4m vysoký, široký, hustě větvený keř, rozrůstající se kořenovými výběžky, mladé výhony jsou zpočátku žláznatě lepkavé. Krátce řapíkaté listy jsou střídavé, až 12cm dlouhé a 4cm široké, podlouhle kopinaté, ukončené špičkou, na bázi klínovité, okraje zoubkaté a brvité, na lícni straně a na rubu jen na žilnatině krátce štětinatě chloupkaté, oboustranně žláznatě ojíněné, mladé listy jsou našedle chloupkaté. Květy se rozvíjejí před rašením listů, jsou uspořádané po 7 -12 ve stěstnaných okoličnatých hroznech na konci bezlistých výhonů. Květní stopky jsou žláznatě chloupkaté, podpůrné listeny jsou blanité, opadavé. Kalich je až 7mm dlouhý, hluboce rozeklaný, kališních cípů je pět, jsou úzce podlouhlé a brvité. Květní korunka je zlatožlutá, silně vonná a zvenčí chloupkatá, koruna je nálevkovitá, až 5cm v průměru s krátkou, úzkou korunní trubkou, tyčinek je pět, na bázi jsou chloupkaté, prašníky bez přívěsků. Semeník je svrchní, pětipouzdrý, štětinatě chloupkatý a žláznatý, čnělka je na bázi chloupkatá. Plod je zdřevnatělá, v mládí brvitá tobolka, pětipouzdrá, pukavá. Semena jsou velmi početná. Keř kvete v květnu.
Rozlišují se v tomto rodu stálezelené rododendrony a většinou opadavé azalky. Druh Rhododendron luteum byl dříve popisovaný jako Azalea pontica. Tato žlutá či pontická azalka je velmi vzůstný a zimovzdorný druh a výchozí azalkou mnoha zahradních kříženců.

Čeleď:
Ericaceae - vřesovcovité

Výskyt:
Pěnišník žlutý roste jsko podrost v lesích, většinou jehličnatých nebo na rašelinných půdách, ve východní Evropě a na východě střední Evropy, roztroušeně a vzácně od severozápadu Jugoslávie až do jižního Ruska.
Nové fotografie rostlin