Zpět na seznam

Pěnišník japonský

Rhododendron japonicum

Detail
Kategorie Okrasné listem
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Pěnišník japonský patří mezi nejkrásnější pěstované keře pěnišníků. Je nejznámějším pěnišníkem ze skupiny s opadavými listy. Jeho květy jsou velké, růžové, listy na podzim oranžové.

Je to středně vysoký opadavý keř. V okolíkatých plodenstvích se po oplození vyvíjí asi šest tobolek. Jsou pětipouzdré a vejčité, na vrcholu jsou protažené v krátký zobánek, na kterém ještě často zůstává dlouhá čnělka nebo její část, na bázi mají dlouhou plodní stopku a zbytek kalicha. Na plodech vyniká pět hlubších rýh po srůstech plodolistů, oplodí, kalich i plodní stopka jsou řídce nepravidelně bradavičnaté, hustě chlupaté krátkými chlupy, mezi nimiž jsou řídce a nepravidelně roztroušeny dlouhé žláznaté chlupy. Povrch oplodí je zelenohnědý nebo středně hnědý, bradavky jsou červené, chlupy špinavě bílé nebo hnědé. Plody jsou průměrně 2 cm dlouhé a 0,7 cm široké, obsahují množství drobných semen.

Semena jsou plochá, v obrysu úzce vejčitá nebo oválná. Má nepravidelné, různě vykrajované blanité křídlo, které je kolem celého obvodu semena nebo je na některém místě přerušené. Na bázi je patrný tmavý pupek. Osemení je jemně podélně brázdité, křídlo nepravidelně síťované, slabě až středně lesklé, světle až středně hnědé. Semena jsou 1 mm dlouhá a 0,7 mm široká. Křídlo je široké do 0,8 mm.

Klíční listy jsou oválné, opadavé, 2 - 3 mm dlouhé, krátce řapíkaté, lysé až chlupaté na řapících. První listy jsou střídavé a vyrůstají na stonkových článcích, krátce a hustě chlupatých. První dva listy jsou střídavé a vyrůstají na stonkových článcích, krátce a hustě chlupatých. První dva až tři listy jsou oválné, 5 - 10 mm dlouhé, tupě špičaté, zúžené v plochý řapík, řídce chlupaté na líci čepele a hustě chlupaté na řapících. Další listy jsou podlouhlejší a postupně delší, jinak mají podobné vlastnosti jako první listy, ale zřetelnější zpeřenou žilnatinu.

Čeleď:
Ericaceae – vřesovcovité

Původ:
Tento druh pochází z Japonska.

Výskyt:
V našich podmínkách tento pěnišník nezplaňuje do volné přírody, jeho výskyt je plně závislý na vůli člověka. Je to vápnobojný druh tak, jako většina pěnišníků.

Množení:
Keř se množí generativně drobnými semeny. Plody zrají na podzim, semena v nich zůstávají většinou přes zimu. Semena nemají výrazný klíční odpočinek, klíčí ale při vyšších teplotách. Při výsevu do pařeniště vyklíčí za deset dní.
Nové fotografie rostlin