Zpět na seznam

Marsdénie kondurangová

Marsdenia condurango

Foto: Marsdénie kondurangová
Detail
Kategorie Stále zelené
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vejčité, vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné
Použití rostliny solitéra, v lékařství
Popis

Marsdénie kondurangová, dříve nazývaná baňura, je keř s plazivým nebo ovíjivým pněm, vstřícnými, krátce řapíkatými, vejčitými, celokrajnými listy a drobnými zelenavě žlutými květy v úžlabních latách. Plodem jsou podlouhlé měchýřky obsahující početná semínka, která jsou jemně ochmýřená.

Čeleď:
Asplepiadaceae - klejichovité

Původ:
Rostlina pochází a roste na svazích Kordillér, zejména na území Ekvádoru a v Bolívii. U nás ji najdeme jen v botanických zahradách.

Sklizeň:
Sklízí se kůra, do obchodů přicházející drcená na kousky o velikosti 3x3cm. U nás se této drti dává přednost.

Použití:
Droga obsahuje především glykosidicky vázanou hořčinu condurangin, dále třísloviny a silici, pregnanové deriváty asterifikované kyselinou skořicovou a s cukernou složkou glukózou, oleandrózou, cynarózou a metylalózou. Dále je v rostlině obsažena kyselina chlorogenová, kávová, cyklid condurangitol, flavonoidy, kumariny, vanilin a řadu dalších látek.
Droga patří mezi tzv. Adstringentní amara. Podáváme ji při nedostatku trávicích enzymů, který doprovází různé pankreopatie, při špatném trávení všeobecně a všude tam, kde je podrážděna sliznice trávícího ústrojí. Působí také jako celkové tonikum a roborans a má efekt kancerostatický, směřovaný zejména do oblasti trávících orgánů. V onkologických indikacích je pokládána za nezbytnou pomocnou drogu.
Drogu je možné získat v lékárnách ve formě tekutého extraktu. Běžným produktem bývalo i kondurangové víno. Z čajových forem se připravuje odvar. Hlavní obsahové složky drogy jsou obtížně rozpustné za horka, a proto musíme čaj nechat vyluhovat až do vychladnutí. Můžeme také připravit macerát za studena.
Drogu můžeme míchat do různých směsí s tím, že nezapomeneme na nutnost vyluhování drogy zastudena. Vhodnou drogou k míchání je například kořen anděliky, puškvorec, máta, heřmánek, měsíček, ožanka a další drogy.
Předávkování může způsobit poruchy zraku, třes, pocení a závratě. Droga není vhodná pro těhotné a kojící ženy.
Homeopatická úprava konduranga je velmi vhodná pro nevhodnost tepelné úpravy, jejíž dopad není ještě zcela jasný. U homeopatické úpravy je přístup tepla znemožněn a doba macerace libovolná. Surovinou je kůra, která se upravuje lihem 90%, ale musí se macerovat 30 dní. Nedoporučujeme tuto dobu krátit. Užíváme stejně jako v alopatii, ale hlavně využíváme účinky antineuralgické a trávení podporující.
Nové fotografie rostlin