Zpět na seznam

Lýkovec žíhaný

Daphne striata

Foto: Lýkovec žíhaný
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 10 cm do 35 cm
Barvy rostliny červená
Tvary rostliny hlávka
Barvy listů zelená
Tvary listů obvejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Lýkovec žíhaný je nízký, 10 až 35cm vysoký, hustý, zakrslý keř s poléhavými, později občas obloukovitě vystoupavými kmínky. Větve jsou početné, většinou výrazně vidličnatě větvené, krátké, bohatě pokryté jizvami po opadaných listech, s šedohnědou kůrou. Listy jsou opakvejčité až kopišťovité, 1,5 až 2cm dlouhé a 3 -5cm široké, na konci zaoblené, s nasazenou trnitou špičkou, přisedlé, tenké, kožovité, lysé, na líci světle zelené, rub je světlejší. Květy jsou světle červené, s jemnými podélnými pruhy, paprskovitě až slabě nepravidelné, po 8 -12, vzácně až 15 ve vrcholových, přisedlých hlávkách. Intenzivně voní po šeříku. Listeny jsou vejčité, zašpičatělé, lysé a suše blanité, dodahují jen 1/3 délky květního kalichu. Češule je 1,5 -2cm dlouhá, většinou lysá nebo jen mírně chloupkatá, asi třikrát tak dlouhá jako zašpičatělé lístky kališní. Semeník je lysý. Bobule temně oranžově žluté, elipsoidní, lysé. Keř kvete od května do července.
Lýkovec žíhaný připomíná alpské pěnišníky. Pro jeho ostrou chuť ho dobytek nespásá, takže k otravám dochází jen vzácně. Kůra obsahující látky poškozující pokožku.

Čeleď:
Thymelaeaceae - lýkovcovité

Výskyt:
Lýkovec žíhaný roste na kamenitých stráních, ve světlých a slunných jehličnatých lesích, klečových porostech, stepích se zakrslými křovinami, na suchých terasách i v sutích, na skalnatých svazích a na pastvinách, zejména ale v nejhořejším pásmu jehličnatých lesů a klečí. Vystupuje do výšky 2500m n.m. Daří se mu na vápně nebo dolomitu, vzácněji na pahorninách. Vyskytuje se od západních Alp přes Švýcarsko, Bavorsko, Tyrolsko a jižní Alpy po Korutany a Štýrsko.
Nové fotografie rostlin