Zpět na seznam

Libora měňavá

Lantana camara

Foto: Libora měňavá
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny od 30 cm do 100 cm
Barvy rostliny žlutá, červená, oranžová, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, střešní zahrady
Popis

Velký švédský botanik Linné použil jméno libora, kterým byly dříve označovány kaliny (rod Viburnum), pro rod Lantana, k němuž patří více než 150, většinou tropických a subtropických druhů. Pro zahradnické pěstování mají ale význam jen dva druhy: Lantana camara, která byla v roce 1819 přivezena do Anglie, a Lantana montevidensis přivezená o rok později do Německa. Oba druhy jsou také rodiči zahradních kříženců, označovaných jako Lantana camara - hybridy. pocházejí z různých křížení z přelomu 19. a 20. století ve Francii. Jsou to 30 až 100cm vysoké keře pěstované převážně jako hrnkové rostliny. Jejich květenství jsou početná, listy jsou vejčité, síťovitě svraskalé. Velmi krásné jsou libory pěstované na kmínku. Jejich německé jméno „Měňavá růžička“ souvisí s barevnou proměnlivostí květů a květenství: první květy při rozkvétání jsou oranžové, pak se mění dožluta nebo tmavě karmínova, zatímco růžovokvěté přecházejí z ohnivě červené do fialové. Jen málokteré kultivary mají květy barevně stálé. České jméno libora je umělé. Rostlina kvete od června do října.

Čeleď:
Verbenaceae - sporýšovité

Původ:
Předkové této rostliny pocházejí z tropické Ameriky.

Pěstování:
Libora vyžaduje slunné stanoviště, jednotnou zeminu, TKS 2, zemina pro balkónové květiny. V době vegetace udržujeme půdu mírně vlhkou, přemokření škodí. Časté zaštipování do června vede k většímu rozvětvení a k většímu bohatství květů. Plody jsou peckovice, včas je odstřihujeme, aby se rostlina nevysilovala a nasazovala další květy.
Rostlina přezimuje na světle při teplotě +6 až 10°C, půdu udržujeme téměř suchou. Zasychající nebo odpadávající listy pravidelně odklízíme. Každé jaro přesazujeme a výhony zkrátíme asi o polovinu.

Hnojení:
Hnojíme do srpna každých 14 dní.

Množení:
Množíme bylinnými nebo vrcholovými řízky na jaře po obražení.

Choroby, škůdci:
Rostlinu mohou napadnout molice a svilušky.

Použití:
Pro libory na vysokém kmínku se jako podsadba hodí nízké, drobnokvěté, žluté Chrysanthemum multicaule ´Kobold´, modrokvěté lobelky (Lobelia erinus) nebo bělokvětá laločnice (Lobularia maritima). Libory se pěstují také jako bonsaje.
Rostlina je ve všech částech jedovatá.
Nové fotografie rostlin