Zpět na seznam

Javor tatarský

Acer tataricum

Foto: Javor tatarský
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 4 m do 6 m
Barvy rostliny zelenobílá
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů zpeřené, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Javor tatarský je opadavý, vícekmenný, 4 až 6m vysoký keř nebo strom s hladkou, temně šedou kůrou, větve jsou vzpřímené až rozložité, s červenohnědou kůrou. Mladé větévky jsou dlouze chloupkaté, později lysé. Listy jsou jednoduché, křížmostojné, s 2,5 až 4cm dlouhými, chloupkatými řapíky, čepel je 6 -9cm dlouhá a 2 -4cm široká, vejčitá až okrouhlá, na horním konci špičatá, na bázi srdčitá, lícní strana je lysá, rub je na zpeřené žilnatině chloupkatý a světle zelený, okraje jsou dvojitě nestejně vroubkované až zoubkované. Květy jsou oboupohlavné nebo samčí, nenápadné, zelenobílé, 4 -5cm v průměru, objevují se až po vyrašení listů, jsou čtyřčetné, s krátkými, žláznatě chloupkatými stopkami, přisedlé jednotlivě v paždí malých kopinatých podpůrných listenů, dohromady tvoří mnohokvěté, dlouze stopkaté laty. Kališní lístky jsou 2 -3mm dlouhé, vejčité až opakvejčité, na okraji chloupkaté. Korunní plátky jsou 3 -4,5mm dlouhé, úzce opakvejčité, na horním konci okrouhlé, spoře chloupkaté, lehce dovnitř stočené. Tyčinky jsou vždy po 4 ve dvou kruzích. Semeník je dlouze chloupkatý, plod se rozpadá na dva dlouze křídlaté plody, křídla jsou vínově červená, 2 -3cm dlouhá, šikmo opakvejčitá, téměř souběžně postavená. Keř kvete od května do června.

Čeleď:
Aceraceae - javorovité

Původ:
Javor tatarský pochází ze severní Asie.

Výskyt:
Javor tatarský roste ve světlých lesích, na skalnatých svazích a na březích řek, na vápenaté, vlhké, výživné půdě v teplých polohách, od nížin do horského pásma. Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě, v Malé Asii, ve středním Rusku. V kultuře je rozšířený od Anglie po Norsko až severní Rusko, u nás v okolí Znojma v údolí Dyje jako samorostlý.

Použití:
Javor tatarský se s oblibou vysazuje v parích, pro krásný vzhled jeho červených plodů v časném létě a na podzim pro jeho nápadné zbarvení listů.
Nové fotografie rostlin