Zpět na seznam

Hlodáš středoevropský

Ulex europaeus

Foto: Hlodáš středoevropský
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny od 100 cm do 2 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů trojboké
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny volně rostoucí živý plot, solitéra
Popis

Hlodáš středoevropský je asi 1 -2m vysoký ostnitý větevnatý keř. Je to typická západoevropská dřevina, vytvářející velké, souvislé a pro značnou ostnitost těžko prostupné porosty.
Hlodáše jsou prutnaté i větvené keře s odtsále chlupatými tmavozelenými větvemi a s trnitými zkrácenými větévkami. Dolní listy jsou trojčetné, jednoduché, často ztrnovatělé nebo šupinovité. Květy vyrůstají po jednom až po třech na zkrácených větévkách (brychyblastech) v úžlabí listů nebo ostnů. Jsou typicky motýlovité. Plody jsou chlupaté lusky se 2 -4 semeny.
Hlodáše jsou v dubnu a květnu obsypány žlutými květy, jednotlivé květy ale vykvétají po celý rok.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Původ:
Hlodáše byly už odpradávna záměrně pěstovány a pronikly do zemí střední Evropy a Severní Ameriky, kde dokonce při atlantském pobřeží a v okolí Vancouveru zdomácněly.

Pěstování:
Hlodáše rostou v teplých nebo oceánských oblastech, v lehkých písčitých půdách s minimálním obsahem vápníku nebo na vřesovištích, vždy na plném slunci. Mimo oblast přirozeného rozšíření namrzají výhony až k zemi, ale vždy znovu obrazí.

Množení:
Hlodáše se množí semeny, kultivary řízkováním.

Použití:
Hlodáše jsou vhodné do nízkých nepropustných živých plotů. Patří, jako mnoho motýlokvětých rostlin mezi velmi dekorativní dřeviny.
Nové fotografie rostlin