Zpět na seznam

Drmek obecný

Vitex agnus-castus

Foto: Drmek obecný
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 6 m
Barvy rostliny modrá, narůžovělá
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny nádoby
Použitelné části rostliny plod
Popis

Drmek obecný je až 6m vysoký, málo rozvětvený keř nebo strom. Má opadavé, vstřícné listy, složené z 5-7 lístků až 10cm dlouhých, vespod bíle plstnatých, které po odumření černají. Tento keř kvete od srpna do října. Květy jsou dvoupyské, modré, výjimečně bledě růžové, uspořádané v koncových květenstvích. Peckovice je 3 -4mm velká, červenavě černá, pohárovitě obklopená kalichem.
Možnost záměny s jinou rostlinou je nemožná. Již v antice byly známy účinky rostliny na ženské obtíže a rostlina byla zasvěcena bohyni plodnosti Heře. Ve starém Římě rostlina symbolizovala mravní čistotu. Mniši rozšířili rdmek ve střední Evropě, kořenili svá jídla rozemletými semeny, aby potlačili pohlavní pud a mohli dodržovat celibát. Listy a květy drmku byly rozhazovány na cestu, po které novicové dříve vstupovali do kláštera.

Původ:
Drmek obecný je původem z teplejších oblastí Evropy. Roste po celé středomořské oblasti, v Malé Asii až po Kavkaz.

Použitelné části:
Používají se sušené plody, které obsahují iridoidní látky - aukubin, agnusid -, flavonoidy, mastné kyseliny, diterpeny, silice.

Sběr:
Pozdě na podzim se sbírají a suší zralé, tmavohnědé až černé plody ve velikosti zrn pepře. U nás plody v mnoha letech řádně nedozrají a pak nejsou k použití vhodné. Rozmělněné nebo roztlučené plody aromaticky voní a vůní trochu připomínají šalvěj.

Pěstování:
U nás se drmek může pěstovat jen jako okrasná rostlina v nádobách, je citlivá na mráz. V domovských oblastech roste při pobřeží a při vodních tocích, na slunných, teplých a chráněných místech s vlhkou a výživnou půdou.

Použití:
Drmek je výborným prostředkem pro ženy, které trpí hormonálními poruchami. Pomáhá při nepravidelných, chybějících nebo příliš častých cyklech krvácení, při bolestech prsů a menstruačních bolestech. Vedle tělesných potíží tlumí rostlina hormonálně podmíněné duševní výkyvy. Výtažky z plodů mohou také zmenšovat potíže doprovázející přechod. Pře používáním rostliny je nezbytně nutné vyšetření ženským lékařem.
Z této rostliny je také možné připravit tinkturu, která se užívá jednou denně jedna kávová lžička. Účinky drmku se projeví až při dlouhodobějším užívání.
V homeopatii se rostlina užívá při sexuální slabosti, při impotenci, při depresivních stavech. Je možné použít kořenité, hořce chutnající plody v rozemletém stavu k aromatizování jídla. Muži musí zvážit případné účinky na milostný život.
Rostlina není vhodná pro těhotné a kojící ženy, pravděpodobně nežádoucně uspišuje měsíční krvácení.
Nové fotografie rostlin