Foto: Cicimek
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 8 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny vrcholík
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vykrajované, vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny polostín, stín, sucho, teplomilná, kamenité půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Cicimek je strnule větvený keř nebo až 8m vysoký strom s velmi ohebnými, tenkými, protichůdně a propleteně rostoucími větvemi. Pupeny jsou červenohnědé se dvěma nebo více nenápadně brvitými šupinami. Mladé výhony jsou olivově zelené nebo nahnědlé, s mnoha jemnými lenticelami. Listy jsou střídavé, podlouhle vejčité až kopinaté, 2 -6cm dlouhé a 1,5 -3cm široké, vpředu tupé s nasazenou trnitou špičkou, směrem k bázi zúžené, na okrajích tupě pilovité až vroubkované, se 2 - 5mm dlouhým řapíkem. Čepele jsou většinou nápadně třínervé, palisty přeměněné ve dva nestejné trny, jeden je štíhlý a až 3cm dlouhý, druhý kratší a hákovitě zahnutý, občas i chybějící. Květy jsou žluté, po 2 -5 v úžlabních, svazečkovitých a velmi krátce stopkatých vrcholících. Semeník je většinou dvou až čtyřpouzdrý, většinou s rozeklanou čnělkou. Peckovice je kulatá až vejčitě podlouhlá, 2 -3cm dlouhá, zpočátku temně červené, později hnědočerná, masitá, jedlá, s tvrdým jádrem, na bázi často obklopená češulí. Keř kvete od dubna do května.
Cicimek nebo také „jujuba“ se pěstuje v jihovýchodní Evropě od římských dob.

Čeleď:
Rhamnaceae - řešetlákovité

Výskyt:
Cicimek roste na slunných kamenitých svazích, na okrajích lesů a v houštinách, ve středozemní oblasti je často vysazován i zplanělý. Vyskytuje se v jižní Evropě a ve východních oblastech kolem Středozemního moře, v celé přední Asii po Čínu, Koreu a Japonsko, v jižních Tyrolích a v jižním Švýcarsku.

Použití:
Sladké, nahnědlé, datlím podobné plody jsou jedlé, zpracovávají se ale pro jejich vysoký obsah cukru jako ovoce kandované.
Nové fotografie rostlin