Detail
Kategorie |
Stále zelené |
Výška rostliny |
od 1 m
do 15 m
|
Tvary listů |
pilovité
|
Typy listů |
listnaté, stálezelené
|
Požadavky rostliny |
slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, humózní půdy
|
Použití rostliny |
v potravinářství
|
Popis
Čajovník je stálezelená rostlina, odolná vůči mrazu. Už 5000 let se pěstuje v Číně a v Tibetu. Postupně se rozšířila do Indie, na Srí Lanku, do Japonska a na Přední Východ.
V 8. století se čajovník pěstoval v celé Asii. Do Evropy se dostal v roce 1610. V 19. století vzniklo v Indii a na Srí Lance mnoho čajových plantáží.
Divoce rostoucí čajovník může dorůst do výšky 12 -15m. Vyšlechtěné rostliny dorůstají do 1,5m, protože se průběžně zastřihávají. Listy má čajovník stálezelené, tuhé s pilovitým okrajem. Otrhávají se ručně, aby se nepoškodily. Stonek je červenohnědý, po celé délce z něj vyrůstají střídavé listy.
Nejdůležitější oblasti, kde se pěstuje čaj, jsou Indie, Japonsko, Srí Lanka, Čína, Jižní Amerika, Afrika, Írán a Indonésie. Jeho kvalita závisí na podnebí, na kvalitě půdy a nadmořské výšce, s jejíž stoupající tendencí výnosy čajovníku klesají, ale kvalita čaje je vyšší.
Některé druhy čaje se aromatizují, např. Earl Grey, který je ochucován bergamotovou silicí. Zelený i černý čaj pocházejí z jedné rostliny – čajovníku čínského. Podle druhu čaje se sušené listy zpracovávají různým způsobem.
Čaj má v mnoha zemích důležitou roli. Čajový obřad v Japonsku je rituálem. V Ázerbajdžánu popíjejí čaj pouze muži.
Čeleď:čajovníkovité
Původ:Čajovník čínský pochází z Dálného východu.
Použití:Čaj z listů čajovníku je oblíbený na celém světě. Má povzbuzující účinky. Pro některé lidi je jeho pití obřadem.
Čaj podporuje trávení a činnost ledvin. Čajový obklad zmírňuje otoky očních víček, záněty očí a očních spojivek. Může být také použit na drobné řezné rány a odřeniny a při poštípáni hmyzem.
Éterický čajový olej se používá k výrobě parfémů.
Nadměrné pití čaje vyvolává podrážděnost, nespavost a bušení srdce. Účinky velkého množství taninu můžeme oslabit mlékem.
Čaj se připravuje z vrcholových částí výhonků a z mladých listů čajovníku. Listy obsahují kofein a teofylin a mají tak povzbuzující účinek. Čaj stimuluje mozkovou činnost, proudění krve a činnost srdce, pomáhá tak při duševní i tělesné práci.
Pěstování:Čajovník musí mít ke svému růstu dostatek slunce nebo polostín, vlhkou půdu bohatou na živiny. Rostliny je nutné pravidelně zastřihávat, aby se podpořilo dorůstání nových vrcholových částí výhonku a aby se usnadnila sklizeň čaje.
Sklizeň:Čaj se sklízí většinou ručně od května do září. Sbírají se vrcholy výhonků a listy pod nimi. Na černý čaj, pocházející hlavně z Indie a ze Srí Lanky, se mladé listy suší na vzduchu, potom se zahřívají a svinují a nakonec fermentují.
Zelený čaj, vyráběný v Číně, Tchai-wanu a v Japonsku, se nesuší tak dlouho, jak čaj černý a listy se nefermentují. Při zalití vroucí vodou se jeho stočení listy opět rozvinou a vydávají jemně kouřové aroma.
Množení:Vysévá se na jaře, v březnu a v dubnu, když je čaj zralý, častěji se ale rozmnožuje řízkováním.