Zpět na seznam

Brslen bradavičnatý

Euonymus verrucosus

Foto: Brslen bradavičnatý
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 30 cm do 2 m
Barvy rostliny červená
Tvary rostliny vidlan
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny polostín, stín, sucho, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Brslen bradavičnatý je opadavý, 30cm - 2m vysoký keř s řídce, strnule odstávajícími větvemi. Kůra je většinou šedá a jemně popraskaná, větévky téměř kulaté nebo tupě hranaté a hustě poseté temnými korkovitými bradavičkami. Listy jsou drobné, až 6cm dlouhé a 3,5cm široké, podlouhle elipčité až opakvejčité, s klínovitou bází a jemně pilovitým okrajem, vpředu špičatě vybíhající, na střední žilnatině, bázi a okraji čepele chloupkaté. Řapík je na horní straně rýhovaný, asi 2 až 3mm dlouhý. Květ je umístěn po 1 -3 v úžlabních vidlanech a ty jsou na 3 -4cm dlouhých stopkách, 4 ledvinovité, 1,5cm dlouhé kališní lístky. Korunní plátky jsou také 4, okrouhlé, 2 -3mm dlouhé, na okraji lehce třepenité, na lícní straně kolem okrajů papilózní a hustě zelenočerveně tečkované. Tobolka má zaoblené hrany, je 10 -12mm dlouhá, růžově červená nebo žlutočervená, semena jsou kulatá, černá. Keř kvete od května do poloviny června.
Brslen bradavičnatý snáší dobře mráz stejně jako sucho a teplo. Proto mohl proniknout daleko do východních stepních oblastí.
Čeleď:
Celastraceae - jesencovité

Výskyt:
Brslen bradavičnatý roste v listnatých a jehličnatých lesích, houštinách, na okrajích lesů i na skalách, většinou na vápenatých, hlubokých a dobře provlhčených půdách. Od nížiny až do horského pásma. Vyskytuje se roztroušeně v Evropě, v západním a východním Prusku, Tyrolsku Slezsku, Čechách, ve Štýrsku, Korutanech, Istrii, Dalmácii a v Rumunsku.

Použití:
Brslen bradavičnatý snáší mrazy stejně dobře jako teplo a sucho, proto mohl proniknout daleko na východ do stepních oblastí. Jako okrasná dřevina je v kultuře od roku 1730. kůra kořenů obsahuje větší množství gutaperči, látky chemicky podobné kaučuku, která se používala při výrobě kabelů jako izolační materiál.
Nové fotografie rostlin