Zpět na seznam

Bříza trpasličí

Betula nana

Foto: Bříza trpasličí
Detail
Kategorie Okrasné listem
Barvy rostliny hnědá
Tvary rostliny jehněda
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Bříza trpasličí je nízký, poléhavý nebo jen nepatrně nad půdním povrchem postavený zakrslý keř. Větve jsou sukovité s hnědošedou či černošedou, málo se odlupující kůrou. Mladé větévky jsou hustě a krátce sametově chloupkaté, později většinou lysé. Listy jsou velmi krátce řapíkaté, téměř okrouhlé, poněkud širší než delší, na špičce zaoblené nebo uťaté, s hluboce vroubkovaným okrajem, 4 -12mm dlouhé a 5 -15mm široké, na rubu s výrazně vystouplou sítí žilnatiny, na každé straně se 2 -4 páry postranních žilek, horní strana je temně zelená, spodní světle zelená, poněkud lepkavá. Květy jsou nenápadné, jednopohlavné sedí v oddělených, jehnědových květenstvích na téže rostlině. Samičí jehnědy jsou bez stopek, vzpřímené a válcovité, asi 0,5 -1,5cm dlouhé, s hnědými podpůrnými listeny, prašníky jsou žluté. Samičí jehnědy vzpřímené, semeník vejčitě podlouhlý, světle hnědý, 7 -10mm dlouhý a 5mm v průměru. Plodové podpůrné šupiny jsou klínovité, nedělené nebo až do středu laločnaté. Křídla plodu jsou mnohem užší než plod. Tato bříza kvete od dubna do května.
Bříza trpasličí patří mezi druhy s výrazně severským těžištěm rozšíření, ale přitom se vyskytuje i na několika místech v Alpách. Vzdálenost mezi jednotlivými areály rozšíření je často přes 1000km. Tyto oblasti byly asi kdysi v chladném klimatickém období ve spojení, a to umožnilo jejich severo-jižní rozšíření.

Čeleď:
Betulaceae - břízovité

Výskyt:
Bříza trpasličí roste roztroušeně nebo velmi vzácně v horských rašeliništích, na rašelinových loukách a rašelinových skrývkách. Vyskytuje se ve Skandinávii, ve Skotsku a arktických zemích bývalého Sovětského svazu, v Německu místy v podhůří Alp a v severoněmecké nížině. Také na několika místech v Krušných horách, na Šumavě, v Českém lese, v Jizerských a Orlických horách a ve východním Prusku.
Nové fotografie rostlin