Zpět na seznam

Šáter plazivý

Gypsophila repens

Foto: Šáter plazivý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 10 cm
Barvy rostliny červená, růžová
Barvy listů šedozelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skalky
Popis

Šátery jsou nenáročné, bohatě kvetoucí rostliny. Rod obsahuje 50 -90 druhů. Polovina z nich roste v Evropě a Asii. Jsou to rostliny jednoleté, vytrvalé až polokeře, bohatě rozvětvené, s úzkými našedlými vstřícnými listy. Drobné květy tvoří bohatá květenství. Koruna je růžová nebo bílá s mělce vykrojenými plátky, plod je tobolka. K nízkým skalničkám patří Gypsophila repens, Gypsophila cerastioides a Gypsophila petraea. K vysokým patří Gypsophila paniculata, lidově zvaný nevěstin závoj, který je až jeden metr vysoký.
Šáter plazivý je bohatě rozvětvený, plazivý se zdřevnatělým oddenkem a s poléhavými, někdy načervenalými lodyhami. Velmi bohatě kvete drobnými růžovými květy od června do srpna. Také její šedozelené olistění je ozdobné. Varieta fratensis je kompaktnější a varieta rosea má tmavě růžové květy.
Druh Gypsophila cerastioides vytváří 5 -10cm vysoké podušky s poléhavými listnatými lodyhami. Bílé květy s růžovými žilkami mají vykrojené korunní plátky, jsou až 18mm velké, rozkvétají od května do června.
Druh Gypsophila bungeana je křehký šáter. Má jehličkovité listy v přízemní růžici, které se rozrůstají a vytvářejí nízké, husté polštáře. V květnu a červnu vykvétají na tenkých, 10 -15cm vysokých lodyhách jemné bílé až narůžovělé květy.

Čeleď:
Caryophyllaceae - hvozdíkovité

Původ:
Šáter plazivý je původem z pohoří západní a střední Evropy. Druh Gypsophila cerastioides pochází z Himálaje a Gypsophila bungeata je původem ze Sibiře a Altaje.

Pěstování:
Šátery nemají zvláštní nároky. Vyžadují dobrou drenáž a propustnou zem s přídavkem vápna, které ale není podmínkou. Některé druhy nejlépe rostou na plném slunci a jsou vhodné do skalek. Rostliny z vysokých hor vysazujeme na místo s odklonem od slunce.

Množení:
Množíme dělením nejlépe v říjnu nebo v květnu až červnu řízkujeme.

Použití:
Šáter plazivý se nejlépe uplatní v suché zídce nebo skalce nad velkým kamenem, kde mohou poléhavé větve viset dolů. Aby zůstal stále hustý, musíme ho jednou za dva až tři roky až o polovinu sestřihnout. Druh Gypsophila cerastioides je pěkná skalnička, která dobře poroste ve vlhčí půdě na místě s odklonem od slunce. Často kvetou až starší rostliny. Gypsophila bungeana roste dobře na slunci v propustné půdě, ve štěrbinách a v kamenité zemi.
Nové fotografie rostlin