Zpět na seznam

Řimbaba stračkolistá

Pyrethrum cinerariaefolium

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 30 cm do 60 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů peřenosečné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použitelné části rostliny list, stonek
Popis

Řimbaba stračkolistá je trsnatá trvalka vysoká 30 -60cm.

Listy jsou u nekvetoucích rostlin v přízemní růžici, u kvetoucích vyrůstají na stonku střídavě. Jsou šedopýřité, peřenosečné, dlouhé 10 -30cm s úkrojky úzkými a dlouhými 2 -3cm.

Květenství jsou úbory, bílé se zákrovy dlouhými 5 -8mm, kopinaté, na vrcholu suchomázdřité. Obvodové samičí květy jsou bílé, jazykovité, se dvěma zuby, asi 1,5cm dlouhé. V terči jsou žluté oboupohlavné květy, asi 5mm dlouhé, mají pětizubý kalich a trubkovitou korunu s 5 vně zahnutými zuby.

Nažky jsou hnědé, pětižebré, asi 4mm dlouhé.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Původ:
Rostlina pochází z pobřežní oblasti Dalmácie a Jugoslávie. V roce 1881 se kultura rozšířila do Japonska a v roce 1920 do Švýcarska, Francie a později do Anglie. V letech 1928 až 1945 byla pěstitelskou oblastí Keňa, rostliny tam pěstované byly bohaté na pyretriny. Později se pěstování rozšířilo do Tanzanie, Ugandy, Ekvádoru a Nové Guineje. U nás se pěstuje jen v nejteplejších oblastech.

Pěstování:
Pokud se rostlina pěstuje ze semen, vysévá se do školek a asi za 4 měsíce se semenáče vysazují na pole. Porost vypěstovaný ze semen ale nemá vyrovnané vlastnosti, proto je vhodnější množení dělením trsů s hybridizací a následnou selekcí.

Vybírají se rostliny vzpřímeného vzrůstu, s velkými a četnými úbory, odolné proti chorobám a škůdcům a s vyrovnanou dobou květu. Velký důraz se klade na obsah látek, které kolísá podle množství dešťových srážek, nadmořské výšky a pěstovaného kultivaru.

Použití:
Pyretrin je účinný proti mouchám, blechám, vším, komárům apod., působí jejich rychlé ochrnutí nebo úhyn. Tato látka nemá škodlivé účinky na teplokrevné živočichy, proto se přípravky obsahující pyretrin používají k postřikům v chlévech, skladištích s potravinami, v domácnostech.
Nové fotografie rostlin