Zpět na seznam

Pupalka dvouletá

Oenothera biennis

Detail
Kategorie Dvouletky
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, sucho, hlinité půdy, chudé půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Pupalka dvouletá je dvouletá bylina. Plodem je čtyřpouzdrá tobolka s asi 150 semeny. V obrysu je podlouhlá, v době zralosti puká asi do tří čtvrtin tobolky čtyřmi chlopněmi, které se ve vlhkém prostředí opět uzavírají. Oplodí ke pokryto bradavkami, u kterých vyrůstají řídké, zkroucené, dlouhé chlupy. Plody jsou matné, slámově žluté až světle hnědé. Tobolky jsou asi 3 cm dlouhé a 0,7 cm široké. Jedno klasovité plodenství obsahuje kolem padesáti plodů.

Květy jsou žluté, sestavené do bohatých klasovitých květenství, otevírají se večer a zavírají kolem desáté hodiny dopoledne.

Semena jsou víceboji, s ostrými hranami. Osemení je drsné, matné, s nepravidelně uspořádanými výrůstky. Barva osemení je středně hnědá, rezavě hnědá nebo šedohnědá. Semena jsou asi 2 mm dlouhá a 1,5 mm široká.

Klíční listy jsou vejčité, v koncové třetině náhle zúžené a protažené, takže jsou v obrysu hruškovité, na konci zaokrouhlené. Čepele jsou 6 - 8 mm dlouhé a spočívají na téměř stejně dlouhých řapících, jsou lysé nebo nejvýše na řapících chlupaté. První listy vyrůstají střídavě ve tvaru přízemní růžice, jsou podlouhle obvejčité, tupě špičaté, naspodu zúžené v dlouhý řapík. Listy jsou zpočátku jen asi 10 mm dlouhé, brzy ale podstatně delší a větší, chlupaté, a patrnou zpeřenou žilnatinou.

Čeleď:
Oenotheraceae – pupalkovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje na železničních i silničních náspech, v nádražních prostorech a v kolejištích, na lehčích půdách.

Je to druh evropsko-asijský.

Množení:
Druh se množí pouze generativně semeny. Semena zrají od konce srpna do září ve velkém množství a postupně jsou z tobolek uvolňována, často až do jara. Klíční rostliny se objevují později na jaře, kdy je půda již vyhřátá.

Semena jsou rozšiřována vzduchem a vodou a také pracovní činností člověka.
Nové fotografie rostlin