Zpět na seznam

Pryskyřník rolní

Ranunculus arvensis

Detail
Kategorie Letničky
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, chudé půdy, propustné půdy
Popis

Pryskyřník rolní se dříve vyskytoval v obilí. Dnes se díky lepší úrovni agrotechniky, zlepšení čištění osiva a používáním herbicidů, vyskytuje mnohem méně. Občas je vidět především v ozimých obilovinách, také ale v jařinách.

Je to jednoletá bylina ozimých i jarních forem, rozmnožuje se pouze generativně. Nažky zrají od července a déle vydrží na rostlinách, klíčí dobře až po přezimování brzy z jara. Také ale na podzim příštího roku. V půdě mohou podržet víceletou klíčivost.

Chudá souplodí pryskyřníku rolního obsahují asi pět nažek charakteristického tvaru. Jsou ploché, v obrysu nejčastěji polokruhovité, jindy vejčité nebo oválné. Po celém obvodu plodu je nízký, výrazný kýl, který na vrcholu plodu vybíhá v dlouhý, rovný nebo zahnutý zobánek, na bázi v krátkou stopečku, na které je plodní pupek.

Boky plodu jsou porostlé, silnými, rovnými nebo zahnutými ostny, které se v semenném materiálu lehce ulamují. Povrch je svraštělý, matný a má hnědou až tmavohnědou barvu. Kýl, zobánek a ostny jsou světlejší než ostatní části oplodí. Nažky jsou průměrně 5 mm dlouhé a 3,5 mm široké.

Klíční listy jsou oválné až široce oválné, lysé, trojžilné, jejich čepele 10 - 15 mm dlouhé jsou stažené v ploché řapíky v délce třetiny až poloviny čepele, řapíky svými bázemi srůstají a vytvářejí krátkou trubkovitou pochvu.

První listy jsou střídavé a vyrůstají v podobě přízemní růžice s listy odlišnými od listů stonkových. Jsou obvejčité, zakončené zpravidla pěti špičatými, klínovitými zuby, řapíky zdéli čepele jsou ploché a naspodu pochvovitě rozšířené. Další listy bývají zakončeny větším počtem zubů, až postupně přecházejí v listy trojdílné nebo trojsečné, s úzce obvejčitě klínovitými, dvouzubými až třízubými úkrojky. Všechny listy mají výraznou žilnatinu a okraje listové čepele jsou řídce chlupaté.

V čerstvém stavu je to rostlina jedovatá, je tedy nutná opatrnost, pokud se vyskytne v zelené píci. Nažky v nešrotovaném obilí mohou působit u dobytka zánět sliznice.

Čeleď:
Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Výskyt:
Tento druh roste na úhorech, rumištích, na navážkách hlíny. Je to rostlina teplomilná, stoupá ale až do podhůří, vyžaduje hlinité až slinité půdy.
Nové fotografie rostlin