Zpět na seznam

Pryšec kolovratec

Euphorbia helioscopia

Detail
Kategorie Letničky
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Srpen, Září, Říjen, Listopad
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy
Popis

Pryšec kolovratec je nižší jednoletá bylina, jarní i ozimá. Plodem je trojlaločná, trojpouzdrá tobolka. Plody jsou sestaveny do vrcholkových plodenství. Jejich povrch je papilózní, matný, lysý. Na vrcholu nesou zbytek čnělky a zaschlou bliznu. Oplodí má zelenohnědou nebo světle hnědou barvu. Každé pouzdro obsahuje jedno semeno. Pouzdra v době zralosti prudce pukají po celé délce.

Semena jsou vejcovitá nebo kulovitá. Z otvoru klového vyrůstá žluté masíčko, od kterého se až k pupku na bázi semena táhne nevýrazný semenný šev. Osemení je hrubě síťované, lysé, matné, barvy šedohnědé nebo šedé. Semena jsou asi 2 mm dlouhá a 1,3 mm široká.

Klíční listy jsou oválné, lysé. Čepele 7 - 9 mm dlouhé, na konci zaokrouhlené, někdy uťaté, krátce řapíkaté, lesklé, na líci svěže zelené, na rubu obvykle červenohnědě naběhlé. První dva listy vyrůstají vstřícně, dalších několik listů je párovitě sblížených až postupně střídavých. Listy jsou obvejčitého tvaru, až poněkud kopisťovité, velikosti klíčních listů a postupně větší, na konci zaokrouhlené a zúženou bází přisedlé až krátce řapíkaté. Na okraji čepele asi v horní třetině jsou drobně pilovité. Listy jsou lysé, jen na rubu řídce chlupaté a drobně tmavočerveně tečkované, střední žilka je zřetelná. Stonkové články jsou roztroušeně chlupaté. Stonek mléčí již v mládí.

Čeleď:
Euphorbiaceae – pryšcovité

Výskyt:
Tento pryšec je nejhojnějších z našich pryšců. Zapleveluje téměř všechny polní plodiny, nejmohutnějšího vzrůstu dosahuje v okopaninách, roste také na úhorech, rumištích, kompostech, zahradách, vinicích a pustých místech z nížiny až do hor.

Množení:
Rostlina se množí pouze generativně semeny, která zrají od srpna do pozdního podzimu, i během mírné zimy a z tobolek rychle vysemeňují. Semenáčky se objevují hlavně zjara, ale za příznivých vlhkostních podmínek i během léta a na podzim. Semena mohou být klíčivá více let.

Na krátké vzdálenosti jsou semena vymršťována ze suchých tobolek. Dále jsou roznášena mravenci. Největší podíl na jejich šíření má člověk svou pracovní činností, jako je rozvážení znečištěného kompostu, hnoje, zeminy, i výsevem zapleveleného osiva, hlavně jetelovin a trav.

Použití:
Z hlediska pícninářského je druh jedovatý. Obsahuje podobné látky jako pryšec chvojka.
Nové fotografie rostlin