Zpět na seznam

Pryšec chvojka

Euphorbia cyparisias

Foto: Pryšec chvojka
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 15 cm do 40 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Popis

Pryšec chvojka je vytrvalá bylina, která vyhání z větveného, dost dřevnatého, šikmo v zemi uloženého a často uzlovitého oddenku květní lodyhy a tlusté plazivé výběžky. Lodyhy vyrůstají z oddenkové hlavy a také na výběžcích roztroušeně nebo v řadách. Jsou vzpřímené, 15 až 40cm vysoké, naspodu brzy bezlisté a červenavě zbarvené, jinak jsou porostlé střídavými a hustě sblíženými, rozestálými listy. Pod květenstvím vyrůstá několik hustě olistěných a nekvetoucích větví, které se později prodlužují.

Lodyžní listy jsou 10 až 20mm dlouhé a 2 až 3mm široké, na větvičkách více jehlicovité, přisedlé, tupé až krátce přišpičatělé, měkké a lysé, svrchu živě zelené, vespod namodrale zelené. Podpůrné listeny se podobají listům.

Květenství tvoří mnohoramenný lichookolík, jehož větve se 1 až 2krát vidličnatě větví. Zákrovní listence jsou široce vejčité, špičaté, žluté, za plodu červené. Nápadné nepravé květy sedí jednotlivě mezi zákrovečky. Podobají se květům, ve skutečnosti jsou to ale květenství, v nichž kolem jednoho kvítku samičího, který je stopkatý a jen z pestíků, stojí větší počet kvítků samčích, z nichž každý je zastoupen pouze jednou tyčinkou. Celé toto květenství tvoří lichokvět, je obaleno zvonkovitým obalem, který se podobá okvětí a nese na okraji většinou čtyři okrouhlé, dvourohé a žlutavé, později hnědé žlázky.

Semeník je trojpouzdrý, stopkatý, má 3 dvouklanné čnělky a za plodu se mění v třílaločnou, lysou a jemně bradavičnatou tobolku, ta se otevírá tak, že popuká na hřbetech plodolistů, ty se současně pružně oddělí od společné semenice, a tím semena daleko odmrští.

Pryšec chvojka je jedovatá rostlina, dobytek ji nežere. Jedovaté látky jsou obsažené hlavně v bílém mléku, které pryští při utržení. Vedle jiných látek obsahuje také kaučuk.

Některé druhy pryšců rostoucí v teplých krajích, se podobají kaktusům. Od nich je ale poznáme podle toho, že po naříznutí z nich pryští bílé mléko.

Rostlina kvete v červnu a červenci.

Do čeledi pryšcovitých rostlin patří nejen byliny, ale i stromy, které ale rostou jen v teplých krajích. Jedním z nich je až 20m vysoký kaučukovník brazilský, který je nejdůležitějším kaučukovníkovým stromem. Roste divoce v tropických pralesích Jižní Ameriky, pěstuje se na vhodných místech i v jiných světadílech. Nejrozsáhlejší plantáže této rostliny jsou na Sumatře, Jávě a v Malajsii. Z mléka, které stromy roní se připravuje kaučuk.

Čeleď:
Euphorbiaceae - pryšcovité

Výskyt:
Pryšec chvojka roste na travnatých a výslunných pahorcích, na skalách, ve světlých a suchých lesích, na mezích a křovinách, v rovině i vysoko v horách. Je rozšířen ve střední a jižní Evropě a na východ zasahuje až k Bajkalskému jezeru na Sibiři. Do Ameriky byl zavlečen.
Nové fotografie rostlin