Zpět na seznam

Podražec křovištní

Aristolochia clematitis

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Podražec křovištní patří k zajímavým zástupcům naší květeny. Je to teplomilný druh, vytrvalý, množící se generativně semeny, ale především vegetativně výběžky oddenku, zejména v oblastech mimo své původní rozšíření. Plody zrají od počátku září do podzimu. Semena mají nedovyvinuté embryo a nemohou klíčit dříve, než byla uložena několik měsíců v chladu a vlhku. Klíčení ale probíhá při vyšších teplotách, proto se klíční rostliny objevují až později zjara nebo počátkem léta.

Drobné žluté květy neobvyklého vzhledu se po oplození vyvíjejí ve velké, kulovité, elipsoidní nebo vejcovité nicí tobolky, které se v době zralosti rozpadají v šest částí. Jedna tobolka obsahuje asi 80 semen. Povrch plodu je lysý, hladký s žilnatinou a s patrnými srůsty plodolistů, přepážky pouzder jsou blanité, barva oplodí je hnědá. Tobolky jsou asi 3,5 cm dlouhé a 3 cm široké.

Podle uložení plodu mají semena různý tvar i velikost. Semena uložená na vrcholu a bázi tobolky jsou pyramidová, středová pak plochá, v obrysu mají tvar trojúhelníku. Na bázi semena je patrný zárodek, pod kterým je drobný okrouhlý semenný pupek. Při vrcholu je osemení tlustší, skládající se ze silné vrstvy houbového pletiva. Osemení je lysé, hladké a má světle hnědou, v místě zárodku tmavší barvu. Semeno je 1,2 mm dlouhé a 1,2 mm široké.

Semena této rostliny mají výborné přizpůsobení k rozlišování vodou. Pomocí vzdušného houbovitého pletiva mohou plavat na hladině až několik měsíců. Tento způsob rozšiřování se ale může uplatnit pouze v křovinách na březích řek nebo na svažitých terénech. Jinde jsou semena šířena větrem a pracovní činností člověka, při níž se druh šíří podzemními částmi při obdělávání půdy.

Podražec křovištní klíčí hypogeicky, obě dělohy zůstávají uzavřeny v semenu. Na stonku vyrůstají nejprve 1 - 2 šupinovité podlisteny a teprve další listy již svým tvarem připomínají listy dospělé rostliny.

První listy vyrůstají střídavě na nevětveném, vystoupavém stonku. Jsou okrouhle srdčitého tvaru, na konci zaokrouhlené. Čepele jsou zpočátku jen asi 8 - 13 mm dlouhé, později větší, umístěny na řapících v délce asi poloviny čepelí. Rostliny jsou lysé.

Čeleď:
Aristolochiaceae – podražcovité

Výskyt:
Druh roste hlavně v teplejších oblastech Moravy a Slovenska ve světlých lesích, křovinách, na březích řek, na stráních a vinicích.

Použití:
Celá rostlina nepříjemně páchne. Dnes je předmětem sběru pro farmaceutické účely hlavně nať.
Nové fotografie rostlin