Zpět na seznam

Otočník peruánský

Heliotropium arborescens

Foto: Otočník peruánský
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny modrá, fialová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, nádoby, skalky
Popis

V zahradách se pěstuje především kompaktně, keříčkovitě rostoucí, jen asi 50cm vysoký, kultivar ´Marine´. Má velká, po vanilce vonící tmavomodrá nebo fialová květenství a vrásčité, tmavozelené listy. Původní čistý druh byl ale více než 1m vysoký a měl listy svěže zelené.
Otočník obsahuje jedovaté alkaloidy.

Čeleď:
Boraginaceae - brutnákovité

Původ:
Otočník pochází z Peru.

Pěstování:
Otočník vyžaduje slunné, před větrem chráněné stanoviště,jednotnou zeminu, písčitou zahradní půdu. Zakoupené nebo vypěstované mladé rostliny se vysazují na vzdálenost 25cm. Ve vegetačním období zaléváme jen mírně, ale nikdy nenecháme vyschnout. Listy, které kvůli nedostatku vláhy uvadnou, se jen těžko vzpamatovávají, většinou na nich zůstanou hnědé skvrny. Odkvetlé části pravidelně odstřiháváme. Přezimování rostlin se příliš nevyplatí, protože v následujícím roce se rostliny vytáhnou, nepůsobí totiž na ně už růstový retardant, kterým byly ošetřeny. Otočník je citlivý na chlad, proto je nezbytné přenést ho k přezimování do světlé místnosti s teplotou 12 až 15°C a málo zalévat. Na jaře rostlinu přesadíme.

Hnojení:
Přihnojujeme každý týden.

Množení:
Množíme semeny klíčícími na světle, vyséváme již na začátku února při spodní teplotě 20°C nebo v lednu řízkováním z matek přezimovaných v teple.

Použití:
Otočník je možné pěstovat i jako stromek, jestliže se hlavní stonek včas vyváže k opěrné tyčce. Zapěstování takového stromku trvá až pět let.
Nové fotografie rostlin