Zpět na seznam

Oměj jedhoj

Aconitum anthora

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, čárkovité, peřenosečné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny polostín, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, kamenité půdy, náročné
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Oměj jedhoj vytrvalá bylina vysoká až 1 m s tuhou, hustou listnatou, na bázi lysou lodyhou.

Přízemní listy jsou dlouze stopkaté, v obrysu okrouhlé, hluboko vykrojené, 5 až 7 dílné, s hluboce péřovitě stříhanými úkrojky, s čárkovitými, tupými, odstávajícími cípy. Stonkové listy jsou krátce stopkaté, na rubu světle zelené,s dlouze čárkovitými cípy. Listy jsou holé, více nebo méně zpeřené.

Soukvětí je střapcovité, dolu listnaté s přímo odstávajícími bočními větvemi, květní stopky jsou přehnuté. Květy jsou světle žluté, s brzy opadávajícími, měkce chlupatými kalichy. Koruna je polokulovitá, vpředu zúžená do zobáčku a nad ním více či méně stlačená.

Rostlina kvete od července do září.

Čeleď:
Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Původ:
Druh pochází z oblasti středozemního moře

Výskyt:
Tato rostlina patří mezi euroasijské druhy. Je rozšířená v jižní a střední Evropě, v Alpách až do nadmořské výšky 2000 m.n.m., na Kavkaze, ve východní Sibiři a ve Střední Asii. V České republice se vyskytuje na jižní Moravě.

Tento druh roste na výslunných kamenitých stráních, v prosvětlených dubových lesích a křovinách, v travnatých porostech s dostatečnou jarní vlhkostí, zejména na vápenci. Je to teplomilný druh. Je jedovatý, ale méně než ostatní druhy tohoto rodu.

Použití:
Dříve se používal jako protijed proti jiným rostlinám. V čerstvém stavu vydrží dlouho. Je vhodný k pěstování v zahradách.
Nové fotografie rostlin