Zpět na seznam

Mydlice lékařská

Saponaria officinalis

Foto: Mydlice lékařská
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 50 cm do 80 cm
Barvy rostliny Nažloutlá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, osázení vodních ploch
Popis

Latinské „sapo“ = mýdlo. Mydlice a především její kořeny obsahují až 5% saponinů a kdysi se používala k praní místo mýdla. Častěji se ale mydlice používala jako léčiví rostlina. Odvar u kořene se používal k odhlenění, jako močopudný potopudný prostředek. Zevně se používal do koupelí při kožních chorobách, ekzémech a furunklech.
V současné době se mydlice využívá k technickým účelům, velmi pěnící saponiny se používají do hasících přístrojů. Existuje asi 30 druhů mydlic. V zahradách se pěstují zajímavé nízké kobercovité mydlice, většinou jako alpínky, např. Saponaria ocymoides, Saponaria pumila a Saponaria x olivana. Původní areál mydlice lékařské není s největší pravděpodobností totožný s dnešním, protože se dlouho pěstovala v selských zahrádkách. V obcích, kde kdysi žili němečtí kolonisté, byla plnokvětá odrůda ´Plena´, která dodnes roste v jejich okolí zplaněle. Občas se také, pokud měla příhodné podmínky šířila i podél vodních toků.
Mydlice lékařská je statná bylina, vysoká 50 -80cm, s rozvětveným oddenkem. Má přímé větvené lodyhy se vstřícnými listy s charakteristickou žilnatinou (tři žilky). Květy vyrůstají v koncových latách nebo v úžlabí horních listů. Jsou pravidelné, pětičetné. Kvete téměř celé léto, od června do září. Plodem jsou podlouhlé tobolky.

Čeleď:
Dianthaceae - hvozdíkovité

Původ:
Mydlice lékařská pochází ze Středomoří. Roste také v Malé Asii, na Sibiři a v Japonsku. Byla také rozšířena do Severní Ameriky.

Pěstování:
Mydlice lékařská je nenáročná bylina. Vyžaduje pouze vlhkou půdu a polostín. Pokud má ale dostatek vláhy, roste i na přímém slunci, např. v březích regulovaných řek.

Množení:
Množí se dělením a semeny.

Použití:
Mydlice lékařská je typická rostlina vesnických zahrad nebo tzv. babiččiných zahrádek.
Nové fotografie rostlin