Zpět na seznam

Mořena barvířská

Rubia tinctorum

Foto: Mořena barvířská
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny vrcholík
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, hlinité půdy, lehké půdy, náročné
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Mořena barvířská je vytrvalá bylina vysoká asi 50cm. Má poměrně tlustý rozvětvený kořen, ze kterého vyrůstá vysoká rozvětvená hranatá lodyha. Na hranách lodyh jsou háčkovitě zahnuté ostny.

Listy jsou vstřícné, ale s palisty vytvářejí nepravé přesleny. Palisty jsou umístěny po stranách listů, velikostí, tvarem i barvou připomínají listy, ale v jejich úžlabí nejsou založeny ani pupeny, ze kterých nevyrůstají postranní větve. Palisty jsou na okrajích i na hlavní žilce silně draslavé.

Květy jsou žluté, uspořádané do vrcholičnatého květenství, podobného našim svízelím, květy jsou ale u mořeny větší.

Plod je černá dvounažka.

Čeleď:
Rubiaceae – mořenovité

Původ:
Rostlina pochází z teplých oblastí Asie a jižní Evropy. Pěstovala se také ve střední Evropě, a to i u nás. Dochovaly se i zplanělé rostliny.

Pěstování:
Mořena se pěstuje v hlubokých lehkých hlinitých, na vápník bohatých půdách. První tři roky po výsadbě poskytuje nať, která se používá ke krmení skotu a třetí rok se sklízejí oddenky, které v té době obsahují největší množství červeného barviva.

Vykopané oddenky se čistí a suší na slunci nebo v sušárnách. Usušené se zbavují kůry a drobných kořínků. Do obchodu se dostávají celé nebo rozemleté.

Použití:
Oddenkyobsahují glykosid, který byl jedinou složkou alizarinu. V současné době se přirozený alizarin nahrazuje syntetickým.

Červené mořenové barvivo se používalo k moření látek, bavlny a na přípravu vodových a olejových barev. V lékařství se mořeny používá pro terapeutické účinky rubiaglykosidů při ledvinových chorobách.

Červené barvivo se získává také z příbuzné mořeny cizí.
Nové fotografie rostlin