Zpět na seznam

Modřenec širolistý

Muscari botryoides

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 20 cm
Barvy rostliny žlutá, modrá, bílá, růžová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, skalky, podrostová dřevina
Popis

Název tohoto rodu byl zřejmě odvozen od řeckého slova moschos (pižmo), po němž květy některých druhů voní. Existují ale i jiné výklady tohoto jména.
Modřence jsou převážně zjara kvetoucí drobné cibuloviny. Mají úzké trávovité listy a husté hrozny drobných baňkovitých květů, většinou v různých odstínech modré barvy. Některé odrůdy a variety mají i bílé, růžové a žluté květy.
Cibule modřence širolistého jsou kulovité až vejčité, se světlou slupkou, 2 -3cm velké. Listy v počtu 2 -3 jsou široce čárkovité, přízemní a asi 20cm dlouhé.
Květy jsou hustě semknuté, baňkovité, modré s bílým zubatým obústím, tvoří vejčitý hrozen 15 -20 květů, na vrcholu s několika jalovými květy. Plod je trojpouzdrá křídlatá tobolka s černými semeny.Rostlina je vysoká 10 -20cm, vykvétá v dubnu až květnu, je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Převážná část asi 50 druhů Muscari se vyskytuje v jižní Evropě, kolem Středozemního moře, částečně v Orientu a na jihu Ruska. Některé druhy rostou i ve střední Evropě. Kromě modřence širokolistého zdomácněl v jižní Evropě, Malé Asii a na Kavkaze modřenec hroznatý (Muscari racemosum). Oba druhy se pěstují v různých varietách a formách. K nejhezčím modřencům patří žlutě kvetoucí Muscari macrocarpum, pocházející z Egejských ostrovů.

Pěstování:
Většina druhů je mrazuvzdorná a jejich pěstování je snadné. Rostou v běžné zahradní kypré a nepříliš vlhké půdě. V době vegetace vyžadují dostatek vlhkosti.

Množení:
Modřence se množí velmi rychle postranními cibulemi, jichž je velký počet. Příliš husté skupiny musíme po 2 -3 letech rozsadit, a to v červenci po zežloutnutí listů. Cibule očistíme a uložíme v rašelině nebo písku (snadno vysychají). V září a říjnu je vysadíme na stanoviště vyhnojené kompostem 10 -15cm hluboko, podle velikosti cibulí, ve vzdálenosti 6 -10cm od sebe. Do zimy vyraší listy, které ale mráz nepoškodí.

Použití:
Modřence jsou okrasou každé skalky, ale protože se rychle rozmnožují, můžeme některé druhy, např. Muscari racemosum, považovat i za plevel. V květinových záhonech modřence vyniknou v kombinaci se žlutě kvetoucími narcisy. Mohou být vysazeny i do trávníku, pokud ho sečeme později. Také v popředí dřevin je modřenec velmi krásný.
Nové fotografie rostlin