Zpět na seznam

Mák alpínský

Papaver alpinum

Foto: Mák alpínský
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 15 cm
Barvy rostliny žlutá, oranžová
Barvy listů šedozelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skalky
Popis

Máky jsou trsnaté jednoleté až vytrvalé byliny, nízké i vysoké, s bílou mléčnou šťávou. Lodyhy jsou přímé, někdy rozvětvené, na nich roste jeden květ. Poupata jsou nící a teprve při rozkvětu se napřimují. Květy mají různé barvy i velikosti. Jejich čtyři korunní plátky jsou v poupěti zmačkané a teprve při plném rozkvětu se vyrovnávají. Dva kališní lístky před rozvitím květu odpadnou. Plod je tobolka s množstvím semen a s přisedlou terčovou bliznou - makovice.
Rod má sto velmi variabilních druhů domácích na severní polokouli. Na skalkách se nejčastěji pěstují nízké horské máky: Papaver alpinum a Papaver pyrenaicum. Často pěstovaný je také až 40cm vysoký Papaver nudicaule, s chlupatými hluboce dělenými listy v bohaté přízemní růžici. Křížením vznikly u tohoto máku květy různých barev, od bílé přes žlutou, oranžovou až k červené. Botanický druh kvete žlutě. Rostlina kvete od května do podzimu. Je jednoletá až dvouletá.
Mák alpínský má sivozelené listy na dlouhých řapících. Jsou dva až třikrát dělené v jemné úkrojky a vytvářejí přízemní růžici. Z ní vyrůstá bezlistá přímá lodyha, 10 až 15cm vysoká, na konci s jedním velkým květem. Podlouhlá makovice má množství semen, která po dozrání vypadávají otvory pod přisedlou bliznou. Vyskytuje se ve dvou plemenech : subsp. burseri s bílými květy a subsp. kerneri s květy žlutými až oranžovými.
Velmi podobný je Papaver pyrenaicum, který je 5 -20cm vysoký, chlupatý. Listy má tmavěji zelené a korunní plátky širší. Papaver pyrenaicum subsp. sendtneri má žluté nebo oranžové květy.

Čeleď:
Papaveraceae - mákovité

Původ:
Téměř sto druhů tohoto rodu je domácí na severní polokouli. Mák alpínský se vyskytuje v evropských horách od Alp po Kavkaz.

Pěstování:
Mák alpínský poroste nejlépe ve skalních štěrbinách, v suti, ve štěrkovité, vápnité zemi na slunci.

Použití:
Mák alpínský je vhodný do menších skalek, Papaver nudicaule bude krásný ve větších skalkách.
Nové fotografie rostlin