Zpět na seznam

Len setý

Linum usitatissimum

Detail
Kategorie Letničky
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny v zemědělství, v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny list, plod
Popis

Len setý je jednoletá bylina. Plodem je tobolka, vejcovitá až kulovitá, na vrcholu protažená v krátký zobánek, na bázi má vytrvalý kalich. Je pětipouzdrá, obsahuje asi deset semen. Zralé tobolky zůstávají uzavřeny nebo pukají mezi chlopněmi. Povrch je lysý, žebernatý, slámově žluté barvy. Velikost značně kolísá podle odrůdy, tobolky měří asi 8 mm.

Semena jsou zploštělá, v obrysu úzce vejčitá, na bázi mají světlý pupek. Osemení je hladké, středně až silně lesklé, s jemnými dolíčky. Stářím semena leskl ztrácejí, proto lze stará semena poznat. Barva semen je středně špinavě hnědá. Při navlhčení vylučuje osemení sliz. Semena jsou dlouhá asi 4,8 mm a široká 2,2 mm.

Klíční listy jsou oválné, lysé, s viditelnou střední žilkou, 10 - 12 mm dlouhé a zúženou bází přisedlé. Epikotyl je dlouhý 1 - 2 mm, nese první dva vstřícné, kopinaté listy, dlouhé 7 - 8 mm, další stonkový článek je dlouhý 10 - 15 mm, nese opět dva sblížené listy podobných tvarů. Další listy vyrůstají na stonku střídavě. Všechny listy jsou kopinaté až úzce podlouhlé, postupně větší, zašpičatělé, s výraznou střední žilkou. Celá rostlina je lysá.

Čeleď:
Linaceae – lnovité

Výskyt:
Dříve byl tento len nejdůležitější přadnou rostlinou v Evropě, proto byl pěstován na mnohem větších plochách než dnes, kdy kromě bavlny přibyla ještě vlákna syntetická. U nás se pěstuje zejména na Českomoravské vrchovině. Nejlepší vlákna dává len vypěstovaný ve vlhčích přímořských oblastech. V teplých oblastech se lépe daří lnu pěstovanému pro olej.

Množení:
Len se rozmnožuje generativně, tobolky zrají od července do srpna. Vysévá se od konce března do začátku května, semena klíči dobře již při teplotách 2 - 3 °C.

Použití:
Semena obsahují 30 - 40% oleje, který se používá hlavně k technickým účelům, např. k výrobě mýdla, kosmetických prostředků, fermeže, tiskařských barev, linolea, tmelu, apod. V některých státech je používán jako stolní. Semena se používají v lékařství i ve veterinárním lékařství. Sliz vylučovaný osemením je surovinou k výrobě apretury na textil.
Nové fotografie rostlin