Zpět na seznam

Laskavec ohnutý

Amaranthus retroflexus

Detail
Kategorie Letničky
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, sucho, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Laskavec ohnutý je nejhojnější druhem rodu. Je to jednoletá, středně vysoká, pozdně jarní bylina.

Drobné blanité tobolky jsou vejčité s jedním semenem. Na vrcholu vybíhají v dlouhý, dvoudílný zobánek, na bázi mají vytrvávající okvětí, které je jen o málo kratší než plod. Tobolky i okvětí jsou lysé, slabě lesklé, hladké, mají slámově žlutou nebo světle hnědou barvu. Průměrně jsou 2 mm dlouhé a 0,8 mm široké. Plody jsou sestaveny do hustých lichoklasů, které jsou přímé nebo na vrcholu nicí.

Semena mají čočkovitý tvar, na bázi je patrný konec kořínku a kolem obvodu zakřivený zárodek. Pod kořínkem je drobný, nenápadný pupek semenný. Osemení je hladké, silně lesklé, má tmavohnědou nebo černou barvu. Semena jsou velká asi 1 mm.

Klíční listy jsou čárkovité, lysé, čepele 6 - 7 mm dlouhé, vpředu tupě špičaté, naspodu zúžené v řapík asi v délce poloviny čepele. Epikotyl a další stonkové články jsou krátké, později se prodlužují, a nesou střídavé listy, vyrůstající nejprve sblíženě. První listy mají široce vejčitý tvar, jsou asi 10 mm dlouhé, na konci mělce vykrojené a řapíky mají v délce asi jedné třetiny čepele. Další listy jsou postupně větší. Listy mají zřetelně rozvětvenou žilnatinu a jsou zejména na řapíku a na okraji čepele řídce chlupaté. Klíční rostliny jsou na rubu listů zpravidla karmínově až fialově zbarveny.

Čeleď:
Amaranthaceae – laskavcovité

Původ:
Rostlina pochází ze Severní Ameriky. Jako adventivní druh roste v celém severním mírném pásmu.

Výskyt:
Druh roste hlavně v nižších polohách, na rumištích, u cest, na pustých místech i na polích, kde je obtížným plevelem hlavně na okopaninách, zelenině a pícninách.

Množení:
Tento laskavec se rozmnožuje pouze generativně semeny. Ta zrají koncem srpna do pozdního podzimu, na plodech vydrží často přes zimu. Osemenění je propustné pro vodu, ale brzdí výměnu plynů, která se zlepšuje při vyšších teplotách nebo při střídání nižších a vyšších teplot. Proto se semenáčky začínají vyvíjet až později, od konce dubna nebo počátkem května. Klíčivost semen si semena mohou podržet i několik let.
Nové fotografie rostlin