Zpět na seznam

Kuklík městský

Geum urbanum

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 30 cm do 60 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny jednoduchý
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Říjen, Listopad
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny list, stonek
Popis

Kuklík městský je vytrvalá rostlina, vysoká 30 -60cm. Má tuhý vláknitý oddenek a štíhlou větvenou lodyhu. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, zpeřené, složené z 1 -5 dvojic a jednoho lístku terminálního. Celá rostlina je pokryta chlupy. V létě a na podzim rozkvétají na konci lodyh malé žluté květy. Po odkvětu se mění na okrouhlá souplodí, pokrytá dlouhými chlupatými přívěsky plodů.

Kuklík městský dostal jeden z lidových názvů „benedyktový kořen“ podle latinského „herba benedicta“, což znamená „bylina sv. Benedikta“. Kdysi se kuklík považoval za jednu z posvátných bylin. O uzavřených oddencích se říkalo, že odhánějí hady. Také se věřilo, že satan není schopen vstoupit do domu, kde je tato bylina, protože má silnou moc odpudit veškeré formy negativní energie. Z tohoto důvodu bylina působí jako ochranný amulet.

V křesťanské tradici byl kuklík spojován se Svatou trojicí a jeho pět korunních lístků symbolizovalo pět Kristových ran. V dávných dobách se pro svou morfologickou stavbu podle čísla tři a pět považoval za jednu z bylin Bohyně. Od 13. století se obliba kuklíku projevuje také použitím v ozdobných architektonických prvcích.

Kuklík se přidával do ochranných kadidel a amuletů, sloužil při rituálech očisty a vymítání ďábla. Rozhazoval se kolem místa, které se mělo zbavit zlého ducha nebo očistit.

Původ:
Kuklík pochází z Británie, Irska, kontinentální Evropy včetně Ruska. Roste také ve střední Asii a v Severní Africe. Vyskytuje se v lesích, křovinách a na zastíněných místech.

Použití:
V léčitelství se používají oddenky a nadzemní části. Odvar z kulíku městského se užívá hlavně při poruchách trávení, např. při průjmu, úplavici, žaludeční nevolnosti a zvracení. Může pomoci při horečnatých stavech a katarech, bolestech hlavy a zimnici. Odvar se může použít jako kloktadlo při bolestech v krku a při zánětech sliznice dásní.
Nové fotografie rostlin